Co je Cena českých knihovníků
Prestižní ocenění udělované za dlouholetou vynikající činnost v oboru knihovnictví, zejm. aktivitu spojenou s řízením, modernizací, automatizací a výstavbou knihoven a jejich sítí, odbornou konzultační účast při projektování nových či rekonstrukci starších budov knihoven atd.
-
Knihovnickou cenu /dále Cena/ uděluje výkonný výbor SKIP knihovníkům a informačním pracovníkům za dlouholetou vynikající činnost v oboru knihovnictví. Za tu se považuje zejména aktivita spojená s řízením, modernizací, automatizací a výstavbou knihoven a jejich sítí, odborná konzultační účast při projektování nových či rekonstrukci starších budov knihoven, dále vědeckovýzkumné práce v knihovnictví a ve výuce knihovnických znalostí, působení v knihovnických a informačních dobrovolných stavovských organizacích.
-
Návrh na udělení Ceny může zaslat (spolu s uvedením plného jména, adresy a životopisu navrhovaného kandidáta a také se zdůvodněním návrhu) sekretariátu VV SKIP kterákoli fyzická nebo právnická osoba, která je řádným, institucionálním, čestným nebo zahraničním členem SKIP. Cena může být udělena také "in memoriam".
-
Udělení Ceny se vyhlašuje na valné hromadě SKIP nebo na slavnostním zasedání výkonného výboru, jde-li o Cenu udělovanou k významnému životnímu jubileu.
-
Výkonný výbor SKIP jmenuje pro přípravu návrhů na udělení Ceny podle článku 19 Stanov SKIP odbornou komisi na celostátní úrovni /dále komisi/.
-
Komise je pětičlenná. Členství v komisi je čestné.
-
Komise shromažďuje návrhy, projednává je s příslušnými regionálními výbory a předkládá zpracované návrhy výkonnému výboru SKIP nejpozději 3 měsíce před konáním valné hromady nebo životního jubilea kandidáta na Cenu.
-
Návrh na udělení Ceny musí získat ve výkonném výboru SKIP podporu nadpoloviční většiny jeho členů.
-
Součástí Ceny je písemný doklad - diplom a dar.
Schválil výkonný výbor SKIP na svém 7. zasedání dne 27. června 2000