Smlouva o založení a působení Českého komitétu Modrý štít
Smluvní strany
Česká archivní společnost
a pobočka České informační společnosti při Státním ústředním archivu
zastoupené PhDr. Vladimírou Hradeckou
Český výbor ICOM
zastoupený PhDr. Janou Součkovou, DrSc.
Český výbor ICOMOS
zastoupený PhDr. Josefem Štulcem
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR, člen IFLA v ČR
zastoupený PhDr. Vítem Richterem
u vědomí nezbytnosti spolupráce a koordinace při prevenci katastrof a nepředvídatelných událostí, při racionálním nasazení techniky a prostředků určených pro záchranu ohroženého kulturního dědictví a nápravu případných škod
se rozhodly založit Český komitét Modrý štít jako národní společnost působící na území ČR v intencích poslání Mezinárodního komitétu Modrý štít.
Za tímto účelem se strany rozhodly uzavřít následující
smlouvu:
I.
Úvodní ustanovení
- Český komitét Modrý štít je neziskovou národní společností Mezinárodního komitétu Modrý štít (International Committee of the Blue Shield, dále ICBS) na území České republiky.
- Český komitét Modrý štít je dobrovolnou společností sdružující na základě společného zájmu české výbory, resp. českou reprezentaci ICA, ICOM, ICOMOS, IFLA.
- Český komitét Modrý štít nemá vlastní právní subjektivitu.
- Samostatnost signatářů není založením Českého komitétu Modrý štít dotčena.
II.
Poslání a úkoly komitétu
- Posláním Českého komitétu Modrý štít je preventivní ochrana, zmírňování rizik a pomoc při záchraně kulturního dědictví ohroženého přírodní katastrofou, selháním člověka či ozbrojeným střetnutím. Za tímto účelem a na zcela dobrovolném základě shromažďuje a šíří informace, koordinuje akce a doporučuje a napomáhá realizaci nezbytných opatření v případě výjimečných situací v ČR nebo prostřednictvím ICBS mimo její hranice všude, kde je zapotřebí pomoci.
- Český komitét Modrý štít se ve své činnosti řídí Haagskou konvencí o ochraně kulturního dědictví v případě ozbrojeného střetnutí z r. 1954, Prvním protokolem (1954) a evtl. Druhým protokolem k ní, přijatým 26. 3.1999, dále pak Konvencí UNESCO o ochraně světového kulturního dědictví z r. 1972, Doporučením UNESCO k ochraně kulturního a přírodního dědictví na národní úrovni (1972), Ženevskými konvencemi (1949), jichž je ČR smluvní stranou, Zásadami Mezinárodní dekády OSN pro zmírnění následků přírodních katastrof (1990-2000) a ustanoveními, doporučeními a žádostmi ICBS.
- Český komitét Modrý štít se věnuje především těmto úkolům:
- Posuzuje, podporuje a podílí se na vypracování a realizaci plánů a projektů napomáhajících preventivní ochraně a šetrnému přístupu ke všem druhům kulturního dědictví: nemovitých i movitých památek, dokladů o vývoji přírody i výtvorů člověka, archiválií a dokumentů archivní povahy, audiovizuálních a knihovních souborů.
- Upozorňuje na možná rizika, zveřejňuje zkušenosti, informuje veřejnost i státní orgány, koordinuje spolupráci všech zúčastněných stran při provádění opatření v konkrétní naléhavé situaci.
- Spolupracuje na metodických školeních a praktickém výcviku, zajišťuje výměnu informací. Pořádá tématické semináře, rediguje a publikuje dokumenty, zprostředkovává stáže.
- Soustřeďuje informace o příslušných zařízeních a specifických prostředcích nezbytných pro zajištění ochrany v případě výjimečné situace a doporučuje uzavřít s dotčenými a příbuznými institucemi dohody o spolupráci týkající se osob, specifických zařízení a prostředků.
- Vyhledává a buduje databázi expertů pro zvládání výjimečných situací a koordinuje jejich pomoc v dané oblasti v případě potřeby v ČR i mimo ni.
- Buduje v ČR síť spolupracovníků z řad profesionálů a rozvíjí síť dobrovolníků v oblasti poslání a působnosti Českého komitétu Modrý štít.
- K efektivnímu naplňování svého poslání rozvíjí dobré pracovní vztahy a spolupracuje se všemi státními či veřejně prospěšnými organizacemi, se službami pověřenými zasahovat v naléhavých případech, s humanitárními sdruženími nebo privátními iniciativami v ČR s analogickými cíli (záměry, posláním).
- Prosazuje přijetí a realizaci mezinárodních konvencí a dohod týkajících se kulturního dědictví a napomáhá v jejich uvedení ve známost.
- Poskytuje, koordinuje a zprostředkovává informace a realizaci rychlé pomoci ohroženému kulturnímu dědictví a jeho správcům bez ohledu na majetko-právní vztahy a bez zřetele k okamžitým politickým souvislostem.
- Je zastoupen a účastní se činnosti ICBS, udržuje s ním úzký kontakt, spolupracuje a přenáší záměry jeho poslání do ČR, koordinuje jeho případné akce, případně akce, do nichž se Český komitét připojuje.
III.
Organizační záležitosti a financování
- Na činnosti ICBS se mohou podílet všichni členové signatářů bez rozdílu
- Činnost Českého komitétu organizuje a realizuje podle ustanovení této smlouvy, podle konkrétního programu daného kalendářního roku a v rámci schváleného rozpočtu řídící výbor.
- Řídící výbor Českého komitétu se skládá ze zástupců smluvních stran, přičemž každá smluvní strana má v tomto výboru jeden hlas.
- Zástupce smluvní strany, pověřeného jednáním a členstvím v řídícím výboru, jmenuje a odvolává statutární orgán signatáře. Ten také - v případě potřeby - jmenuje dočasného zástupce.
- Řídící výbor se schází podle potřeby, nejméně však dvakrát ročně, na návrh kteréhokoliv zástupce smluvní strany.
- 6. Řídící výbor
- Navrhuje výhledový tříletý plán a z něho odvozený program daného kalendářního roku. Plán i program vstupují v platnost po ratifikaci statutárními orgány smluvních stran. Určité části programu mohou být realizovány i účelovými seskupeními smluvních stran či samostatně.
- Na základě výhledového plánu a ročního programu navrhuje rozpočet pro záměry daného kalendářního roku; navrhuje též členění příspěvků signatářů a způsob, jakým budou kryty náklady jednotlivých akcí. Rozpočet včetně členění příspěvků podléhá schválení statutárními orgány signatářů a půlroční kontrole určeným členem výboru. Náklady běžného provozu (do výše 20.000,- Kč) hradí společně a nerozdílně signatáři.
- Řídící výbor je usnášení schopný, jsou-li přítomni alespoň 3 představitelé signatářů. Usnesení musí být konsensuální.
- Rozhoduje o operativních záležitostech
- Rozhoduje o přijetí nových účastníků
- Rozhoduje o navázání spolupráce s institucemi, které nejsou signatáři této smlouvy.
- Podává každoročně zprávu o činnosti Českého komitétu Modrý štít a čerpání rozpočtu, jež prostřednictvím příslušného představitele předkládá statutárnímu orgánu signatáře.
- Jako člen ICA je na zasedání řídícího výboru zván zástupce Archivní správy ČR
- Pro spojení s mezinárodním komitétem ICBS a s externími partnery užívá Český komitét adresu c/o Náprstkovo muzeum, Betlémské nám. 1, 110 00 Praha 1
- Český komitét je otevřen všem fyzickým (nad 15 let) i právnickým osobám, které souhlasí (ztotožňují se) s jeho cíli a chtějí se podílet na jeho činnosti.
- Nový účastník/signatář se připojí formou dodatku (protokolu) k této smlouvě, s níž bude tvořit nedílný celek. Tento dodatek (protokol) rovněž stanoví případné organizační úpravy a způsob finanční spoluúčasti nového signatáře.
- Komitét zaniká dobrovolným rozpuštěním.
IV.
Závěrečná ustanovení
- Smlouva se vyhotovuje po jednom exempláři pro každého signatáře. Každý exemplář má stejnou platnost a je uložen u signatáře.
- Změny a dodatky jsou platné pouze v písemné formě, a to v počtu platných exemplářů smlouvy.
- Smlouva vstupuje v platnost dnem podpisu představiteli signatářů a v účinnost po ratifikaci statutárními orgány signatářů.
V Praze dne 21. dubna 2000
Praha, Česká archivní společnost a pobočka ČIS při SUA |
Praha, Český výbor ICOM |
Praha, Český výbor ICOMOS |
Praha, Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR |
Zájemci o spolupráci z oblasti knihoven se mohou hlásit u PhDr. Františky Vrbenské, Národní knihovna ČR, Centrální depozitář NK ČR, Štěrboholská 55, 102 00 Praha 15 - Hostivař, tel. 281 013 314, email: Vrbenska.Frantiska@cdh.nkp.cz |