Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Celostátní akce SKIP Týden knihoven Týden knihoven 30. září - 6. října 2013 - 17. ročník

Týden knihoven 30. září - 6. října 2013 - 17. ročník

— Kategorie:

Sekce veřejných knihoven SKIP vyhlašuje již 17. ročník celostátní akce Týden knihoven. Letošní motto zní S námi jen all inclusive! V rámci této tradiční akce jsme připravili bohatou škálu aktivit:

Týden knihoven 2013 - aktivity

Literární noviny

Sekce veřejných knihoven SKIP vyhlašuje již 17. ročník celostátní akce Týden knihoven. Letošní motto zní S námi jen all inclusive! V rámci této tradiční akce jsme připravili bohatou škálu aktivit:

Čte a tančí celý Kolín - letošní happening se uskuteční v pátek 20. 9. 2013 od 14:30 v Kolíně na Karlově náměstí. S mottem "Čte a tančí celý Kolín" se budou bavit nejen knihovníci, ale i široká veřejnost, která je samozřejmě zvána. Happening bude vyvrcholením oslav 140. výročí založení Městské knihovny Kolín. Celostátní setkání knihovníků bude sloužit ke zviditelnění nejen kolínské knihovny, ale také práce knihovníků a informačních pracovníků celé České republiky. Kolín představí účastníkům happeningu to, co je pro Kolín typické – historické památky, hudbu, tanec. Část programu bude samozřejmě věnována neformálním setkáním knihovníků a informačních pracovníků. Předpokládáme aktivní účast i představitelů města, Středočeského kraje a SKIPu.

Cílem třetího ročníku akce Maraton čtení je opět dosáhnout toho, aby v průběhu Týdne knihoven knihovny nabídly svým čtenářům a dalším návštěvníků co největší kontakt s autory a překladateli literárních děl i odborné literatury. Bude se jednat o různé formy setkání, diskusí a besed s autory a zejména autorská čtení případně besed o literatuře. SKIP a Čtení pomáhá podpoří Maraton čtení finančně. Každá knihovna (člen SKIP), může požádat o finanční podporu na úhradu jízdného a honoráře vystupujícího autora či lektora. Celková výše finanční podpory, která bude rozdělena mezi knihovny, bude činit cca 100 000,- Kč. Opět budeme podporovat autory nominované na prestižní ceny Magnesia Litera.

Týddn knihoven 2013 - plakát pro web

Druhým ročníkem soutěže Rozkvetlá knihovna je opět podnítit zájem o vytváření kultivovaného prostředí ve veřejných knihovnách. Chceme spolu s účastníky soutěže hledat nenápadnou krásu knihoven ve veřejném prostoru, kterou lze zachytit obrazem a stručným komentářem. Soutěž Rozkvetlá knihovna bude probíhat ve třech kategoriích – fotografické, výtvarné a literární. Soutěž je určena všem návštěvníkům knihoven a bude vyhlášena zvlášť pro všechny uživatele knihoven. Soutěžící knihovny mohou zasílat fotografie, výtvarná či literární díla svých uživatelů. Vybrané soutěžní příspěvky budou vystaveny v rámci celostátní akce Týden knihoven na podzimní Floře Olomouc, která se koná ve dnech 3.-6.10.2013.

CENA KNIHOVNA ROKU 2013 se uděluje k ohodnocení dlouhodobých zásluh o rozvoj knihovnictví v obcích nebo mimořádného přínosu k rozvoji veřejných knihovnických a informačních služeb. Cenu Knihovna roku uděluje ministr kultury České republiky na základě nařízení vlády č. 5/2003 Sb., o oceněních v oblasti kultury, udělovaných ministerstvem kultury. Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a společnost Skanska a.s. vyhlásily pro rok 2013 počtvrté soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2013. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy, a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.

Velké říjnové společné čtení - letos doporučujeme:

Franz Kafka (130. výročí)

Jaroslav Hašek (130. výročí)

Josef Kajetán Tyl (205. výročí)

Adolf Heyduk (90. výročí)

Jaroslav Vrchlický (160. výročí)

Ota Pavel (40. výročí)

Vilém Mrštík (150. výročí)

Charles Perrault (310. výročí)

Karel Klosterman (90. výročí)

John Ronald Reuel Tolkien (40. výročí)

Albert Camus (100. výročí)

Helena Zmatlíková (90. výročí) a další…

PŘEHLED AKCÍ KNIHOVEN

Své akce zaregistrujte nejpozději do 20. září: Registrační formulář Týdne knihoven

Společné akce k Týdnu knihoven 2013

 1. Knihovnický happening v Kolíně – 20.9.2013
 2. MARK 2013 – cena SKIP a Skanska
 3. Maraton čtení – 3. ročník
 4. Rozkvetlá knihovna – vyhlášení 2. ročníku soutěže
 5. Velké říjnové společné čtení s letošními jubilanty, začínáme 30. září!
 6. Knihovna roku 2013 – cena Ministerstva kultury ČR
 7. Městská knihovna roku 2013 - cena SKIP a Skanska

Budeme rádi, když informaci rozšíříte do knihoven ve Vaší regionální působnosti. Děkujeme. Předpokládáme, že vznikne řada velmi zajímavých projektů, aktivit a výstupů, a prosíme již teď, zaregistrujte včas své akce, posílejte nám elektronické pozvánky či informace o plánu i průběhu a především odkazy na webové adresy, kde z akcí budou zprávy, fotografie apod. A publikujte, publikujte, publikujte!

Loga Týdne knihoven 2013 viz Loga ke stažení

Pro akci Týden knihoven 2013 vydal SKIP ve spolupráci s firmou Skanska propagační plakát, viz Propagační materiály SKIP

Plakáty se distribuují přes krajské knihovny. Kontaktní osoby:

 • Brno – Monika Kratochvílová
 • České Budějovice – Lidmila Švíková
 • Havlíčkův Brod – Jana Fialová
 • Hradec Králové – Eva Semrádová
 • Karlovy Vary – Petra Petrová
 • Kladno – Radek Liška
 • Liberec – Blanka Konvalinková
 • Olomouc – Olga Chmelíčková
 • Ostrava – Marie Šedá
 • Pardubice – Blanka Bastlová
 • Plzeň – Hana Hendrychová
 • Praha – Roman Giebisch
 • Ústí n. Labem - Vladimíra Řeháková
 • Zlín – Helena Šimová

Garanti akce:
Gabriela Jarkulišová a Roman Giebisch

Městská knihovna Kutná Hora, Husova 145/14; tel. 327-512-079; sefova@knihovna-kh.cz SKIP, Klementinum 190, 110 00 Praha 1; tel. 221-663-333; roman.giebisch@nkp.cz

Událost
 • Celostátní akce
Čas Pondělí 30.09.2013 00:00 do
Neděle 06.10.2013 00:00
Jméno
Kontaktní telefon 327-512-079; 221-663-333
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Záštita Asociace krajů ČR

image001.png