Exkurze do odborných knihoven v Brně a Kroměříži
Exkurzi ve dnech 7. – 8. 9. 2018 uspořádala Univerzitní knihovna Západočeské univerzity pro své pracovníky a další zájemce z řad knihovníků veřejných knihoven Plzeňského kraje. RV SKIP podpořil účast svých členů příspěvkem na dopravu.
V Brně jsme nejprve navštívili Knihovnu Jiřího Mahena (www.kjm.cz). V doprovodu paní Jany Šubrové, vedoucí útvaru služeb Ústřední knihovny KJM, jsme prošli jednotlivými provozy knihovny a zhlédli také komentovanou prezentaci k jednotlivým oblastem činnosti knihovny, která vznikla v roce 1921 a od roku 1959 nese jméno spisovatele a dřívějšího ředitele knihovny Jiřího Mahena. K Ústřední knihovně patří ještě 32 poboček, In-Centrum a Mahenův památník. Knihovna stojí za projekty Čtenářské tramvaje a čtenářských laviček, nabízí bohatý fond a pestrou nabídku aktivit pro veřejnost. Zavádí moderní služby a technologie. Věnuje se komunitní spolupráci a občanům s handicapem, daří se jí zvyšovat podíl e-výpůjček e-knih, v roce 2017 získala ocenění IFLA za video Chvíli se zdržím. Pro dětské čtenáře buduje lekotéku (hračky a didaktické pomůcky), půjčuje tematické kufříky, deskové hry (karetní, logické, kostkové, společenské, postřehové, vědomostní, vzdělávací). Do dětského odd. KJM zakoupila „chytrý stůl“ – tablet ve stolové podobě s řadou výukových programů. Na mezinárodní úrovni spolupracuje s Bibliotekou Raczynskich v Poznani a organizuje Dny polské kultury. Pořádá česko-slovenská čtení, spravuje databanku vzdělávacích knihovnických programů. Vydává on-line časopis Impulsy. Zaujal nás praktický a estetický stohovatelný nábytek s manipulačním vozíkem na přesuny nábytku (viz foto), ale nejvíce moderní příjemné prostory v historických interiérech. A ještě něco: KJM umožňuje objednávky z volného výběru – knihovna zájemci o titul zpětně potvrdí po vyhledání na místě, že je kniha k dispozici.
V Ústavu vědecko-pedagogických informací a služeb Mendelovy univerzity v Brně (uvis.mendelu.cz) nás po úvodním slovu Ing. Věry Svobodové, vedoucí ÚVIS, provedla knihovnou Bc. Vladimíra Perlová, vedoucí ústřední knihovny spolu s kolegyněmi. Ústav vědecko-pedagogických informací a služeb (ÚVIS) je celoškolské pracoviště, které zajišťuje informační podporu výuky, vědy a výzkumu na univerzitě, zejména provoz a rozvoj audiovizuální a didaktické techniky, vydávání učebních textů, vědeckých a účelových publikací, provoz knihovny, informačního centra, studoven a časopisecké čítárny, správu a zpřístupňování klasických tištěných a elektronických informačních zdrojů, rovněž kurzy informační výchovy studentů a dalších zájemců. Zaujala nás přístavba budovy, která byla dokončena v roce 2017, s moderním elegantním vybavením. Výpůjčním protokolem, studovnami a sklady jsme procházeli po skupinkách, rádi jsme také využili nabídky navštívit Botanickou zahradu a arboretum, patřící k Mendelově univerzitě.
Program prvního dne exkurze završila návštěva nedaleké proslulé Villy Tugendhat z let 1929-1930, navržené ve funkcionalistickém stylu architektem Ludwigem Miesem van der Rohe, která je zapsána v Seznamu kulturního dědictví UNESCO).
Knihovna Kroměřížska (https://www.knihkm.cz/) – řed. Mgr. Šárka Kašpárková.
Město Kroměříž má přibližně 30 000 obyvatel, z nichž je 7 000 zapsaných jako čtenáři. Knihovna má 3 pobočky mimo město, provozuje i informační a turistické centrum (a rovněž kryt v podzemí jako zajímavou technickou památku). Budova sloužila původně jako kino, v letech 1994-95 byla upravena pro potřebu knihovny, později byly přičleněny prostory bývalé pošty. Přízemní část je bezbariérová, dětské oddělení je dostupné jen přes schodiště. Členění do 3 oddělení, k dispozici přednáškový prostor.
V regionálním systému (pod Krajskou knihovnou F. Bartoše ve Zlíně) obsluhuje Knihovna Kroměřížska 107 malých knihoven na okrese, na RF má 3,5 úvazku. Z přidělené dotace je 17 % částky určeno přímo na nákup fondu, nakládání se zbývajícími prostředky je v mezích metodického pokynu a není striktně % vyjádřeno.
Souborný katalog pro RF v AKS Clavius REKS zahrnuje 42 knihoven. Sama knihovna používá AKS Tritius. Fond je očipovaný, 95 % je ve volném výběru. Zvlášť je vyčleněna poezie, české detektivky, romány (bez genderového rozlišení). Knihovna půjčuje zvukové dokumenty a na smlouvu i filmy. Půjčují se deskové hry a tematické kufříky (podpora komunikace rodičů s dětmi). Ve fondu beletrie upozorňují štítky na díla klasických autorů (Čapek, Olbracht, …) Knihovna je uživatelsky velmi přívětivá.
Zámecká knihovna arcibiskupského zámku v Kroměříži – (http://www.muo.cz/zamecka-knihovna--99/) knihovník Bc. Cyril Měsíc.
Arcibiskupský zámek v Kroměříži patří mezi přední kulturně historické památky na Moravě, byl majetkem olomouckých biskupů a arcibiskupů, kterým sloužil jako reprezentační sídlo. Zámek je barokní, s rokokovými prvky ve vnitřní výzdobě. Ke konci 17. století byl nazýván hanáckými Versailles nebo Schönbrunnem. V letech 1848-49 zde probíhal Kroměřížský sněm. Knihovna byla založena v roce 1694 se vznikem zámku Karlem II. Lichtensteinem-Castelkornem, jako základ dostala 4,5 tis. knih z jeho majetku. Knihovna měla podle zakládací listiny sloužit vzdělané veřejnosti a měla být centrální knihovnou olomouckého biskupství. Od počátku byla budovaná jako obsahově univerzální, zahrnovala veškeré dostupné vědění světa a další biskupové v jejím doplňování pokračovali. Knihovna zahrnuje i fond prohibit, který byl uložen ve zvláštním oddělení bez přístupu světla. Celkem je evidováno přibližně 61.000 knihovních jednotek, z toho 436 rukopisů a 172 prvotisků. Vystavený fond má jednotnou bílou koženou vazbu se zlaceným písmem. Regály nejsou prosklené, ale kryté ozdobnou mříží. Ve středu sálu knihovny jsou umístěny 4 velké globusy. Strop je vyzdoben freskami.
V současnosti dochází ke zpracování knihovního fondu v programu VERBIS (dříve Clavius).
Prezenční studium dokumentů je možné v badatelně.
Závěr exkurze patřil návštěvě kroměřížské Květné zahrady.