Nacházíte se zde: Úvod Regiony 04 Plzeňský region Z akcí Exkurze do knihoven v Blovicích a ve Spáleném Poříčí

Exkurze do knihoven v Blovicích a ve Spáleném Poříčí

SKIP Plzeňského kraje pravidelně zařazuje do plánu aktivit odborné exkurze do zajímavých a inspirativních knihoven. 8. října 2019 jsme společně vyjeli do bývalého okresu Plzeň-jih.

Městská knihovna v Blovicích má za sebou úctyhodnou historii od počáteční sbírky knih Literárního spolku, založeného v roce 1879, po dnešní moderní knihovnické pracoviště s funkcí pověřené knihovny. Po rekonstrukci Lidového domu, patřícího MKS, získala zajímavé prostory v prvním patře budovy, kde je nyní k dispozici fond oddělení pro dospělé čtenáře, výpůjční pult, čítárna, stanice veřejného internetu a regionální fond. Přistavěné dřevěné podlaží v podkroví je určeno dětským čtenářům a malým návštěvníkům slouží dětský koutek. Knihovna je vybavena vkusným na míru zhotoveným nábytkem, jak je vidět na fotografiích. Staré tisky a méně využívané tituly jsou umístěny ve skladu mimo budovu knihovny. Provoz knihovny včetně regionálních služeb zajišťují 3 knihovnice. Daří se jim spolupráce se školami ve městě i v okolí a velkou účast mají i literární pořady pro veřejnost. Budova Lidového domu pochází z roku 1927, díky rozsáhlé obnově z let 2009-2010 disponuje MKS velkým sálem a dalšími prostorami k pořádání kulturních a společenských programů, plesů, setkání i soukromých akcí.

Další cílem exkurze byla návštěva Městské knihovny ve Spáleném Poříčí, která je propojena s komunitním centrem obce. Jedná se o zcela novou stavbu, která byla financována zčásti z dotačních prostředků MAS a z větší části z prostředků města. Pro veřejnost byla otevřena v letošním roce u příležitosti 200. výročí založení místního vlasteneckého čtenářského spolku a jeho knihovny (1819). Nová městská knihovna má bezbariérový přístup, v přízemí se nachází oddělení pro dospělé čtenáře, vybavené mimo jiné kuchyňským koutkem, sociálním zařízením a zázemím pro konání veřejných akcí. První patro v podkrovním prostoru, dostupné rovněž výtahem, je určeno dětským čtenářům i jejich dospělému doprovodu. Schodiště a světlý účelný nábytek pro knihovnu vyrobila firma truhláře Petra Sládka z Nepomuku. V knihovně pracují 2 pracovnice na zkrácený úvazek, podílejí se i na správě malého komunitního centra.

Město Spálené Poříčí má cca 2 800 obyvatel i s přilehlými obcemi, za příkladnou obnovu památek bylo vyhlášeno historickým městem roku 2003. Působil zde jako farář spisovatel Jindřich Šimon Baar, narodil se zde známý farář-léčitel páter František Ferda. Kromě knihovny jsme navštívili i několik dalších objektů - zrekonstruovaný barokní špejchar Ve Dvoře, kde se nyní nachází expozice Podbrdsko a výstava kreseb Jiřího Wintera - Neprakty, dále zámek ve Spáleném Poříčí ze 17. století, který je od roku 1958 chráněn jako kulturní památka ČR. Objekt historicky často střídal majitele, nyní se vrátil do majetku církve, a to Vyšehradské kapituly. Ta zde pro zajímavost v minulosti dvakrát krátce ukrývala svatovítský poklad. V devadesátých letech 20. století prošel renesanční zámek celkovou rekonstrukcí. V části zámku působí ZUŠ, částečně je využíván k muzejním a ubytovacím účelům. Stálá muzejní expozice v přízemí zámku představuje život na vesnici na počátku 19. století.

Naše závěrečná návštěva patřila Ekocentru, které za podpory Plzeňského kraje mimo jiné provozuje záchrannou stanici pro poraněná a handicapovaná zvířata a poskytuje lekce ekologické výchovy pro školy. Počasí naší výpravě zrovna nepřálo, výklad u ptačích voliér jsme sledovali pod deštníky, výstup k rozhledně už se nekonal. A my po dnešním dnu víme, že blovickým i spálenopoříčkým čtenářům dělají jejich knihovny pomyšlení.

Mgr. Hana Hendrychová
SKIP Plzeňského kraje

Akce dokumentů

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce