Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Archiv aktualit
Akce dokumentů

Archiv aktualit

O úroveň výš
Jmenování Víta Richtera generálním ředitelem NK ČR
 
Nový komiksový titul Dobrodruh Timo
 
Záštita nad Týdnem knihoven a soutěží Městská knihovna roku
 
Kouzelné čtení
 
Bookstart pokračuje dál!
Vážené a milé kolegyně a kolegové, víme, že doba není jednoduchá, ale Bookstart pokračuje dál! Dovolujeme si Vám oznámit, že od 18. 5. 2020 bude možné se již zaregistrovat a objednat si knižní sety Bookstart pro rok 2021. Registrace bude otevřena do 12. 7. 2020. Na základě Vašich požadavků a při vytvoření rezervy může být obnovena ještě v dalších termínech.
Nabídka služby DotaceOnline
 
Jedenáctý ročník akce Březen - měsíc čtenářů
 
Strategie IFLA 2019-2024
 
Den pro dětskou knihu 2019
 
Blok expertů
Blok expertů se koná pravidelně každý semestr od roku 2009, kdy jsou na jednotlivé přednášky zvání experti v oboru ISK a přednáší studentům na určité téma.
Zpracování projektů SKIP na rok 2020
 
Už jsem čtenář - Knížka pro prvňáčka 2019/2020
 
Kde končí svět 2019/2020
 
VI. workshop pro pracovníky metodických oddělení veřejných knihoven
 
Soutěž MARK 2019
SKIP ČR vyhlašuje již desátý ročník soutěže pro nejlepší mladé pracovníky/ce knihoven a studenty/ky našeho oboru. Cena bude slavnostně předána spolu s cenou Ministerstva kultury ČR "Knihovna roku 2019". Cílem projektu je podpořit a ocenit mimořádné tvůrčí aktivity mladých pracovníků knihoven, případně studentů oboru ve věku do 35 let a ocenit jejich konkrétní mimořádný přínos oboru v kalendářním roce.
Petice SKIP ČR proti odvolání předsedy Ústřední knihovnické rady PhDr. Víta Richtera
 
Komiks - seminář
Nakladatelství CREW s.r.o. ve spolupráci se SKIP a Národní knihovnou České republiky připravilo sérii vzdělávacích seminářů pro knihovníky na téma komiks.
Knihozem
 
KOKON 2019
 
Elektronické knihy ve veřejných knihovnách
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a knihovna Goethe-Institutu v Praze pořádají v úterý 12. dubna 2011 celodenní odborný seminář Elektronické knihy ve veřejných knihovnách
Setkání členů Sekce veřejných knihoven SKIP 14.2.2019
 
10. valná hromada SKIP spojená s odbornou konferencí Architektura a výstavba knihoven
Vážené kolegyně, vážení kolegové! Srdečně Vás zveme na 10. valnou hromadu SKIP spojenou s odbornou konferencí Architektura a výstavba knihoven. Akce proběhnou ve dnech 13. – 14. června 2019 v Obecním domě v Praze.
Projekt S knížkou do života (Bookstart)
 
Soutěž MARK 2018
SKIP ČR vyhlašuje již devátý ročník soutěže pro nejlepší mladé pracovníky/ce knihoven a studenty/ky našeho oboru. Cena bude slavnostně předána spolu s cenou Ministerstva kultury ČR "Knihovna roku 2018". Cílem projektu je podpořit a ocenit mimořádné tvůrčí aktivity mladých pracovníků knihoven, případně studentů oboru ve věku do 35 let a ocenit jejich konkrétní mimořádný přínos oboru v kalendářním roce.
Budoucnost knihoven vytváříme společně
Goethe-Institut Česká republika a Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky pořádají v pondělí 23. dubna 2018 odborný seminář
Kniha ti sluší 2018
Od 23. 4. 2018 do 29. 4. 2018 proběhne opět celorepubliková kampaň ke Světovému dni knihy a autorských práv pod názvem Kniha ti sluší 2018. I letos s cílem trvale propagovat knihu jako součást života společnosti i jako nejvhodnější dárek.
Zapomenuté, rozbité a zničené … a proměněné
Výstava Má vlast cestami proměn vypráví o snaze lidí přetvořit své okolí v krásnější místo. Vypráví o lásce ke svému okolí, vlasti i naší historii.
Knihovna – věc veřejná
 
Čtenářská pregramotnost v praxi
 
ALBI
 
Výzkum informačního vzdělávání předškolních dětí ve veřejných knihovnách
 
Cena SKIP: Městská knihovna roku 2017
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlásil již poosmé soutěž o nejlepší Městskou knihovnu roku 2017. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.
Seminář v GI Praha 23.10. - S knížkou do života (Bookstart)
 
Soutěž Knížka pro prvňáčka 2018 má vítěze !
 
Dotazník IFLA Global Vision – IFLA připravuje novou vizi pro knihovny
IFLA připravuje novou vizi pro knihovny.
Handicap Friendly
Vážení kolegové a kolegyně, už tři knihovny se mohou pochlubit označením Handicap Friendly. A to Městská knihovna v Ostravě, Knihovna města Hradce Králové a Knihovna Jiřího Mahena v Brně. Rádi bychom připojili také výzvu pro ostatní knihovny, které by o získání certifikátů měly zájem. Pojďte s námi do toho!
Prohlášení k situaci v Národní knihovně ČR
 
Soutěž MARK 2017
SKIP ČR vyhlašuje již osmý ročník soutěže pro nejlepší mladé pracovníky/ce knihoven a studenty/ky našeho oboru. Cena bude slavnostně předána spolu s cenou Ministerstva kultury ČR "Knihovna roku 2017" v Týdnu knihoven 2017 (2.10.-8.10.2017)
Ocenění spotu Chvíli se zdržím KJM v Brně
 
Spolupráce knihoven a škol v oblasti čtenářské a informační gramotnosti
Goethe-Institut v České republice, Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky pořádají v pondělí 24. dubna 2017 odborný seminář Spolupráce knihoven a škol v oblasti čtenářské a informační gramotnosti
Bookstart
Projekt zaměřený na vzdělávací, sociální, citový, kulturní a kreativní rozvoj dítěte v rodině od jeho narození. Autorka: Dana Kalinová
Biblioweb 2017
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval pod záštitou Asociace krajů České republiky již osmnáctý ročník BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. Vítězem soutěže se stala Městská knihovna Ústí nad Orlicí (http://www.knihovna-uo.cz) se ziskem 238 bodů.
Studijní cesta SDRUK po rakouských knihovnách ve dnech 17.- 19. 5. 2017
 
Cena SKIP: Městská knihovna roku 2016
Městskou knihovnou roku 2016 se stala Městská knihovna Sedlčany
Knížka pro prvňáčka 2016/2017
SKIP ČR vyhlašuje devátý ročník projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Do projektu přihlašuje letošní žáky prvních tříd základních škol veřejná knihovna ve spolupráci se školami v místě působnosti knihovny. Veřejná knihovna musí být institucionálním členem SKIP ČR.
Den dětské (audio)knihy
Audioknihy a jejich poslech se v dnešní době stává čím dál tím více oblíbeným. Nejen u dospělých, kteří poslouchají literaturu při cestě do práce, úklidu nebo třeba jen relaxaci, ale právě i u dětí. Příběhy přímo do uší mohou poslouchat při tvoření, malování nebo při cestování v autě. U nás je nabídka audioknih pro malé i větší posluchače rozličná – pohádky pro nejmenší, příběhy i vzdělávací tituly. SKIP a Audiotéka.cz se v rámci akce Den dětské (audio)knihy rozhodla použít téma audioknih. V rámci této akce se budou moci knihovny celostátně zapojit do audioknižního programu, kde budou poskytnuty 2 audioknihy (pro menší i větší posluchače). Tyto audioknihy budou moci knihovny pouštět zdarma v rámci programu pro děti, který bude souviset se Dnem dětské (audio)knihy.
Knihovnická dilna 2016
Knihovnická dílna 2016 navazuje na tradici předcházejících let. Setkání knihovníků především (ale nejen :-)) z obecních a městských knihoven se bude konat v Městské knihovně v Praze, Mariánské náměstí 1, Praha 1. V programu najdete kromě již tradičního představení vítězných "Knihoven roku..." například informace o způsobech práce s novými standardy (knihovní fond), novou Koncepci rozvoje knihoven a řadu dalších postřehů, tipů a zkušeností.
Pozvánka na 26. Bavorský Bibliothekstag v Pasově
 
Knihovnický happening 30.9.2016 na Vsetíně
Vážené kolegyně, vážení kolegové,srdečně vás zveme na knihovnický happening, který letos bude ve znamení talentů, a to 30.9.2016 na Vsetíně!Každoročně se na našich nejrůznějších knihovnických setkáních přesvědčujeme, kolik talentovaných, kreativních, vtipných, zapálených a skvělých knihovníků má naše republika! Proto jsme se rozhodli vyhlásit talentovou soutěž ČESKÉ KNIHOVNY HLEDAJÍ TALENT... Každá česká knihovna skrývá Talent, pojďme ho společně objevit!
SKIP podporuje petici za obnovení procesu s Azimžanem Askarovem
Společnost Člověk v tísni každoročně na zahájení festivalu dokumentárních filmů o lidských právech Jeden svět uděluje cenu Homo Homini osobnostem, které se významně zasloužily o prosazování lidských práv, demokracie a nenásilného řešení politických konfliktů.
PhDr. Jarmila Burgetová †
 
Příprava knihovníků na změny důchodového systému v českých knihovnách
 
Jednání VV SKIP
 
Mediální analýza - Týden knihoven 2015
Ve dnech 5. až 13. října 2015 se konal již 19. ročník celostátní akce Týden knihoven, jehož ústředním tématem letos byl ‚Maraton čtení‘. Cílem této akce bylo dosáhnout toho, aby v průběhu TK knihovny nabídly svým čtenářům a dalším návštěvníků co největší kontakt s autory a překladateli literárních děl i odborné literatury. Nad akcí opět převzal záštitu Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP).
Cena SKIP: Městská knihovna roku 2015
Městskou knihovnou roku 2015 se stala Knihovna města Olomouce
Knížka pro prvňáčka 2015/2016
SKIP ČR vyhlašuje osmý ročník projektu na podporu čtenářské gramotnosti Už jsem čtenář – Knížka pro prvňáčka. Cílem projektu je rozvoj čtenářských návyků žáků již od prvního ročníku školní docházky. Do projektu přihlašuje letošní žáky prvních tříd základních škol veřejná knihovna ve spolupráci se školami v místě působnosti knihovny. Veřejná knihovna musí být institucionálním členem SKIP ČR.
Studie ke standardům pracovních náplní a obsazování vedoucích pozic v příspěvkových organizacích
Tato publikace vznikla v rámci projektu s názvem „Sociální dialog v oblasti kultury a sociálních služeb“ spolufinancovaném ESF prostřednictvím OP LZZ a státního rozpočtu ČR jako soubor výstupů z klíčové aktivity KA 002 - SPECIFIKA PRACOVNĚ PRÁVNÍCH VZTAHŮ V PŘÍSPĚVKOVÝCH ORGANIZACÍCH. Cílem této aktivity bylo vytvořit prostřednictvím sociálního dialogu definici a popis pracovních náplní u hlavních odborných pozic v galeriích, knihovnách a organizacích poskytující sociální služby (personální normativy) a definovat transparentní postupy při obsazování těchto pozic. Největšími poskytovateli služeb v obou oblastech (kultura a sociální služby) jsou příspěvkové organizace, a proto byla aktivita směřována primárně k tomuto typu organizací.
Sborník zkušeností s vedením sociálního dialogu ze zahraničních cest
Tato studie byla zpracována na základě zadání, daného projektem Sociální dialog v oblasti kultury a sociálních služeb (CZ.1.04/1.1.01/B9.00015), které ukládalo expertní návštěvu 3 zemí, reprezentovaných hlavními městy.
Maraton čtení 2015 - autoři čtou svá díla v knihovnách!
Jednou z hlavních aktivit, na kterou se mohou knihovny zaměřit v průběhu Týdne knihoven 2015 je „Maraton čtení“. Cílem této akce je dosáhnout toho, aby v průběhu TK knihovny nabídly svým čtenářům a dalším návštěvníků co největší kontakt s autory a překladateli literárních děl i odborné literatury. Bude se jednat o různé formy setkání, diskusí a besed s autory a zejména autorská čtení případně besed o literatuře.
Ztráty a nálezy aneb Příklady dobré a špatné praxe tvorby Národního archivního dědictví nejen pohledem archivářů
Český komitét Modrého štítu ve spolupráci s Národním archivem pořádá konferenci Ztráty a nálezy aneb Příklady dobré a špatné praxe tvorby Národního archivního dědictví nejen pohledem archivářů, Konferenční sál Národního archivu, Praha 4 – Chodovec, Archivní 4, 13. října 2015
11. ročník setkání knihovníků venkovských knihoven
Knihovna Dr. Emanuela Bořického Milín (Knihovna roku 2013), Sekce veřejných knihoven SKIP a Knihovna Jana Drdy Příbram Vás srdečně zvou na 11. ročník setkání knihovníků venkovských knihoven.
Příležitosti pro knihovny
Digitalizace, kulturní a kreativní průmysly, práce s publikem
Možnosti pro knihovny v ESIF - Prezentace ze semináře
 
Knihovnický happening 2015
Tradiční knihovnický happening se letos koná v pátek 2. října 2015 ve Vyškově. Akce bude mít – jako obvykle – tyto tři části: soutěžní klání knihovních týmů s kulturním program na náměstí; společenský večer s rautem v knihovně; sobotní doprovodný program.
Právo na e-čtení
Dvacátý třetí duben je Mezinárodním dnem knihy a autorských práv. Evropská knihovnická asociace EBLIDA se v této souvislosti obrací na Evropskou unii s výzvou „Za právo na elektronické čtení“
Komunikace na Googlu
Využití nástrojů Google při práci v knihovně
Budoucnost knihovnických profesí v ČR
Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR, Českomoravská konfederace odborových svazů za odborné spolupráce Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) a s Odborovým svazem pracovníků knihoven (OSPK) Vás zvou v rámci projektu „Společným postupem sociálních partnerů k přípravě odvětví na změny důchodového systému – etapa I.“ na konferenci k tématu Budoucnost knihovnických profesí v ČR
Anketa o prioritách rozvoje českých knihoven na léta 2016 až 2025
Letos v dubnu zahájí Ústřední knihovnická rada diskuzi o prioritách rozvoje českých knihoven na léta 2016 až 2025. Rádi bychom při této diskuzi uplatnili co nejvíce názorů jak pracovníků knihoven, tak i knihoven jako institucí.
Biblioweb 2015 - výsledky
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval pod záštitou Asociace krajů České republiky již šestnáctý ročník BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny.
Nabídky a služby knihoven v digitálním věku
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a Goethe-Institut v Praze pořádají 23. dubna 2015 odborný seminář Nabídky a služby knihoven v digitálním věku. Akce se koná v Goethe-Institutu, Praha 1, Masarykovo nábřeží 32 (za Národním divadlem) od 10.00 hod. Jednání bude simultánně tlumočeno.
Normandie 29. května – 6. června 2015
 
Budoucnost veřejných knihoven v ČR z pohledu změn důchodového systému a sociálního dialogu
Konfederace zaměstnavatelských a podnikatelských svazů ČR,– Českomoravská konfederace odborových svazů a odborné spolupráce s Odborovým svazem pracovníků knihoven (OSPK) a Svazem knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) Vás zvou v rámci projektu "Společným postupem sociálních partnerů k přípravě odvětví na změny důchodového systému – etapa I." na konferenci k tématu Budoucnost veřejných knihoven v ČR z pohledu změn důchodového systému a sociálního dialogu
Seminář E-knihy v českých knihovnách 14.11. v Jihočeské vědecké knihovně v Českých Budějovicích
 
Den pro dětskou knihu 2014
29. listopadu 2014 se uskuteční ve 150 veřejných knihovnách DEN PRO DĚTSKOU KNIHU. Je věnován nejen propagaci knih pro děti a čtení. Jeho hlavní atrakcí je předvánoční prodej knih. Kdy jindy, než v předvánoční náladě, je vhodné myslet na knihu jako dárek.
Projekt BiDi 2
 
Jarmark 2014
 
Workshop Tvorba citací s Martinem Krčálem
 
Seminář Scifi, fantasy, horror a komiks
 
Knihovny vzdělávají aneb Senioři v lavicích
Sekce 60+ SKIP a Městská knihovna Chrudim s podporou Pardubického kraje vás zvou na konferenci.
Rozkvetlá knihovna 2014 - 3. ročník
Cílem třetího ročníku soutěže Rozkvetlá knihovna je opět podnítit zájem o vytváření kultivovaného prostředí ve veřejných knihovnách. Chceme spolu s účastníky soutěže hledat nenápadnou krásu knihoven ve veřejném prostoru, kterou lze zachytit obrazem a stručným komentářem. Podíváme-li se na prostředí, ve kterém žijeme, zjistíme, že náš dojem z daného místa netvoří pouze strohé stavby knihoven, ale i přirozené či uměle vytvořené prvky vyplňující tato hojně navštěvovaná místa.
Studijní cesta - Německo 2014
 
Analýza mediálního obrazu akce Březen – měsíc čtenářů 2014
Cílem předkládané mediální analýzy bylo zachycení a kvantifikování mediálního obrazu akce Březen – měsíc čtenářů pořádané Národní knihovnou ČR. Mediální publicita dané akce byla sledována v období od 15. 2. 2014 do 8. 4. 2014. V rámci následující mediální analýzy nejsou zahrnuty články vydané v rámci agenturního zpravodajství.
Goethův podzim - literární festival Mariánské Lázně 3.-11.10.2014
Tento rok se bude konat první ročník národního, literárního festivalu Goethův podzim v Mariánských Lázních, v době rozbíhající se knižní sezóny - ve dnech 3.-11.10.2014.
Biblioweb 2014 - výsledky
15. ročník soutěže o nejlepší internetové stránky českých knihoven Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval pod záštitou Asociace krajů České republiky již patnáctý ročník BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. Ve dnech 17.2.2014 až 9.3.2014 zhodnotila odborná porota webové stránky 41 veřejných knihoven, které se přihlásily do letošního ročníku soutěže BIBLIOWEB.
Křídla a kořeny naší rodiny
SKIP ČR podporuje celoroční kampaň Křídla a kořeny naší rodiny http://www.kridla-koreny.cz/ , kterou vyhlásila Síť mateřských center o.s. jako příspěvek k 20. výročí Mezinárodního roku rodiny pod záštitou OSN.
Světový den knihy a autorských práv 23. 4. 2014 – KNIHY bez DPH
(tisková zpráva SČKN)
Komunikační strategie pro knihovny
Goethe-Institut v Praze a Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky pořádají ve středu 26. února 2014 odbornou konferenci Komunikační strategie pro knihovny konající se u příležitosti pracovního setkání Výkonného výboru EBLIDA v Praze, svazu zastřešujícího evropské knihovny
Tisková zpráva k Noci s Andersenem
Další ročník společné pohádkové Noci s Andersenem připravují v pátek 5. dubna 2013 ve více než 1133 řádně registrovaných čtecích místech střední Evropy i zámoří. Ve veřejných i školních knihovnách, školních třídách, klubovnách dětí, ústavech, všude na dálku spojí čtecí pohádkové dobrodružství děti několika zemí.
Vyjádření Modrého štítu k událostem na Ukrajině
Vyjádření reaguje na ničení v depozitáři Historického muzea v Kyjevě 18.-19. 2. 2014
II. workshop pro pracovníky metodických oddělení veřejných knihoven
II. workshop pro pracovníky metodických oddělení veřejných knihoven pořádá sekce veřejných knihoven SKIP spolu s MěK Děčín, za podpory Ministerstva kultury ČR. Uskuteční se ve dnech 9. a 10. dubna 2014 v nových prostorách Městské knihovny v Děčíně. Obsahově bude téměř identický jako I. Workshop metodiků ve Vyškově
Aktuální trendy v současné literatuře pro děti a mládež
KDK SKIP a Krajská knihovna Františka Bartoše ve Zlíně pořádají ve dnech 25.-26.2. pro pracovníky dětských oddělení knihoven seminář Aktuální trendy v současné literatuře pro děti a mládež. Semináře se uskuteční v Krajské knihovně F.B. ve Zlíně
Týden knihoven 2014
18. ročník celostátní akce Týden knihoven 2014 bude zaměřen také na muzejní knihovny – výzva k účasti
Kamarádi
Kamarádi je časopis pro vícejazyčné děti a multikulturní výchovu. Je zaměřen na děti, které pocházejí z jazykově smíšených rodin, národnostních menšin, mající zahraniční kořeny nebo učící se a komunikující vedle češtiny také v dalším jazyce.
Spolupráce českých center a knihoven ČR
Noc literatury 2014 bude už osmým ročníkem tohoto čtenářského happeningu. Přestože začal v Praze, od roku 2010 se díky iniciativě Českých center konal také na několika místech v Evropě a v roce 2013 se poprvé díky podpoře grantu EU Culture odehrál ve stejném modelu také v Rumunsku, Polsku, Portugalsku, Litvě a Irsku. Noc literatury se tak díky své přitažlivosti a schopnosti překonávat kulturní a jazykové bariéry stává celoevropským fenoménem.
Mediální analýza Týdne knihoven 2013
Ve dnech 30. září až 6. října 2013 se konal již 17. ročník celostátní akce Týden knihoven, který se letos nesl v duchu motta „S námi jen all inclusive!“, nad kterým opět převzal záštitu Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP). S letošním ročníkem Týdne knihoven je spojena i poměrně široká škála aktivit, jako například soutěž Rozkvetlá knihovna, Maraton čtení aj.
Knížka pro prvňáčka a Čtení pomáhá
 
DDK 2013
Svaz knihovníků a informačních pracovníků vyhlašuje k letošnímu DDK 2013 soutěž s firmou EFKO-karton s.r.o., která vyrábí populárního Igráčka. Firma má nový produkt - bílého Igráčka, kterého si děti mohou zdobit právě při DDK. Zatím není standardně v prodeji, ale knihovny si jej mohou objednat s výraznou slevou u firmy EFKO na níže uvedeném kontaktu u Veroniky Dvořákové. V příloze posíláme náhled bílého Igráčka - holky a ozdobeného Igráčka od dětí. Veronika vám ráda poradí, kde získat zajímavé doplňky
Zájem o podzimní zahradnickou Floru Olomouc trvá
Za povedenou označují pořadatelé i poslední z letošních zahradnických výstav, podzimní Floru Olomouc 2013, která v neděli 6. října uzavřela „zelený“ program olomouckého výstaviště. Jednotlivé expozice výstavy věnované ovoci, zelenině a ovocným školkařským výpěstkům, doprovázené festivalem gastronomie a nápojů Olima a podzimními zahradnickými trhy si během čtyř dnů trvání prohlédlo podle pořadatelé přes 21 tisíc návštěvníků, což téměř vyrovnalo loňskou návštěvnost.
Městskou knihovnou roku 2013 se stala Knihovna města Hradce Králové
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a společnost Skanska a.s. vyhlásily již počtvrté soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku 2013. Letos poprvé nad soutěží převzal záštitu Svaz měst a obcí. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb. Vítěz soutěže získává částku 70 000 Kč, kterou věnuje společnost Skanska a.s. Do soutěže se přihlásilo 32 městských knihoven.
Fotografická soutěž ROZKVETLÁ KNIHOVNA 2013
Cílem druhého ročníku soutěže Rozkvetlá knihovna je opět podnítit zájem o vytváření kultivovaného prostředí ve veřejných knihovnách. Chceme spolu s účastníky soutěže hledat nenápadnou krásu knihoven ve veřejném prostoru, kterou lze zachytit obrazem a stručným komentářem. Podíváme-li se na prostředí, ve kterém žijeme, zjistíme, že náš dojem z daného místa netvoří pouze strohé stavby knihoven, ale i přirozené či uměle vytvořené prvky vyplňující tato hojně navštěvovaná místa.
Fotografie
 
Cenu MARK 2013 získala PhDr. Ladislava Zbiejczuk Suchá
Dne 20. září 2013 byla v Kolíně na Knihovnickém happeningu počtvrté udělena cena MARK 2013. Cenu uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) s podporou developerské a stavební skupiny Skanska. Cílem projektu je podpořit a ocenit mimořádné tvůrčí aktivity mladých pracovníků/pracovnic knihoven, případně studentů/studentek oboru ve věku do 35 let a ocenit jejich konkrétní mimořádný přínos oboru v kalendářním roce.
Názory uživatelů na přínosy informačních a komunikačních technologií ve veřejných knihovnách v České republice. 2013
Nadace Billa a Melindy Gatesových pověřila společnost TNS, nezávislou společnost pro průzkum veřejného mínění působící po celém světě, provedením průzkumu v 17 zemích EU k identifikaci názorů na využívání veřejných knihoven a způsobů jejich využívání. Cílem průzkumu bylo porozumět tomu, jaký mají veřejné knihovny v EU vliv na život svých uživatelů.
Nový občanský zákoník - seminář pro ředitele a manažery knihoven
 
Studijní cesta do Rakouska
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zve zájemce na tradiční studijní cestu, tentokrát do nových knihoven v Rakousku. Připravili ji pro Vás kolegové Ladislav Kurka a Roman Giebisch. Cesta se uskuteční ve dnech 28.10.- 1.11.2013 V jednání (s rakouskými kolegy) jsou návštěvy těchto knihoven:
Co venkovské knihovny umějí a mohou – IX
Místní veřejná knihovna Vavřinec - Veselice (Knihovna roku 2011) , Sekce veřejných knihoven SKIP a Městská knihovna v Blansku vás srdečně zvou na 9. ročník setkání knihovníků venkovských knihoven Co venkovské knihovny umějí a mohou – IX. Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR.
Workshop pro pracovníky metodických oddělení veřejných knihoven 5.- 6. června 2013
Pozvánka na první ze dvou letošních workshopů určených přednostně pracovníkům metodických oddělení pověřených knihoven, který pořádá sekce veřejných knihoven SKIP spolu s KKD Vyškov a MěK Děčín, za podpory Ministerstva kultury ČR.
Analýza mediálního obrazu čtvrtého ročníku akce Březen – měsíc čtenářů
V období od 15.2.2013 do 15.4.2013 byla akce Březen – měsíc čtenářů zohledněna v celkem 802 příspěvcích. Nejčastěji o ní média referovala v týdnu od 8.4.2013 do 14.4.2013 (209 příspěvků)
Sociální média a ... a knihovny
Prezentace ze semináře Sociální sítě pro knihovny s Milošem Čermákem
Celostátní vítěz soutěže Čtenář roku 2013
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR pokračoval v letošním roce v tradici oceňování nejlepších čtenářů veřejných knihoven. V průběhu propagační kampaně Březen – měsíc čtenářů knihovny pravidelně každý rok hledají své nejlepší čtenáře, aby je vyhlásily jako „Čtenáře roku“. Cílem této aktivity je posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají.
Jarní jarmark v Klementinu 2013
Fotogalerie z Jarmarku 2013
V září světlušky září
Nadační fond Českého rozhlasu připravuje další, v pořadí již 11. ročník celorepublikové sbírky „V ZÁŘÍ SVĚTLUŠKY ZÁŘÍ“. Celonárodní sbírka je součástí dlouhodobého projektu Světluška, jehož cílem je pomáhat dětem a dospělým s těžkým zrakovým postižením.
Biblioweb 2013 - výsledky
Byly zveřejněny výsledky soutěže Biblioweb 2013
Pozvánka na 8. valnou hromadu SKIP spojenou s konferencí Knihovny pro budoucnost - Budoucnost pro knihovny
 
Organizátorky Noci s Andersenem získají ocenění Výboru Hanse Christiana Andersena v Dánsku
Dne 2. dubna 2013 – v den výročí narození dánského pohádkáře Hanse Christiana Andersena - udělí Hans Christian Andersen Award Committee v Odense ceny vybraným projektům. Jedním z oceněných projektů bude i Noc s Andersenem a její hlavní organizátorky Hana Hanáčková a Miroslava Čápová z dětského oddělení knihovny Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti.
Mezinárodní spolupráce sesterských knihoven
V rámci Mezinárodní spolupráce sesterských knihoven si můžete prohlédnout společnou webovou stránku Městské knihovny Český Těšín a Pučki knjižnice i čitaonice Daruvar (Chorvatsko). Obě knihovny na ní zveřejňují informace o sobě, svých městech a o akcích, které společně pořádají v programu NAPLE Sesterské knihovny.
Kurz pro trenéry paměti
Zájemci o pořádání kurzů trénování paměti (nejen) v knihovnách mají letos poslední šanci absolvovat kurz pro trenéry paměti I. stupně v Praze v KD Vltavská, kterou pořádá Česká společnost pro trénování paměti a mozkový jogging za výhodnou cenu (nesrovnatelné s komerčními institucemi).
Den pro dětskou knihu 2012
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR vyhlašuje na sobotu 1. prosince 2012 šestý ročník akce Den pro dětskou knihu.
Cena SKIP a Skanska: Městská knihovna roku 2012 - výsledky
Městskou knihovnou roku 2012 se stala Knihovna Bedřicha Beneše Buchlovana v Uherském Hradišti.
Cena MARK 2012 - výsledky
Dne 21. září byla v Písku na Knihovnickém happeningu v předvečer Týdne knihoven potřetí udělena cena MARK 2012. Cenu uděluje Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) s podporou developerské a stavební skupiny Skanska. Cílem projektu je podpořit a ocenit mimořádné tvůrčí aktivity mladých pracovníků/pracovnic knihoven, případně studentů/studentek oboru ve věku do 35 let a ocenit jejich konkrétní mimořádný přínos oboru v kalendářním roce.
Co venkovské knihovny umějí a mohou - VIII.
Obecní knihovna v Petrůvkách (Knihovna roku 2010), Sekce veřejných knihoven SKIP a Městská knihovna v Třebíči Vás srdečně zvou na 8. ročník setkání knihovníků venkovských knihoven Co venkovské knihovny umějí a mohou.
Knihovnický vlak
 
Pražský chodec v galerii pod širým nebem
V úterý 4. září se v Praze objeví sedmdesát citylight vitrín s pěti různými fotografiemi Jiřího Všetečky. Snímky pocházejí z úspěšné, mnohokrát vydané knihy fotografií Pražský chodec, souboru náladových portrétů městské krajiny, doprovázených úryvky ze stejnojmenné básnické prózy Vítězslava Nezvala.
Fotografická soutěž ROZKVETLÁ KNIHOVNA
Cílem nové fotografické soutěže je podnítit zájem o vytváření kultivovaného prostředí v knihovnách a jejich okolí. Chceme spolu s účastníky soutěže hledat často nenápadnou krásu knihoven ve veřejném prostoru, kterou lze zachytit obrazem a stručným komentářem. Podíváme-li se na prostředí, ve kterém žijeme, zjistíme, že náš dojem z daného místa netvoří pouze zde stojící stavby, ale i prostor mezi budovami, přirozené či uměle vytvořené prvky vyplňující tato místa.
Knihovnický happening v Písku
 
Bulletin SKIP č. 2, 2012
Vyšlo druhé číslo elektronické verze Bulletinu SKIP ročníku 2012.
Cena SKIP a Skanska: Městská knihovna roku 2012
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a společnost Skanska vyhlásili pro rok 2012 soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku 2012. „Městskou knihovnu roku 2012“.
23. duben - Světový den knihy a autorských práv
23. duben – symbolické datum pro literaturu, neboť tohoto dne roku 1616 zemřely takové významné osobnosti světové literatury, jimiž byli např. Miguel de Cervantes y Savendra, William Shakespeare nebo Inca Garcilaso de la Vega. Je to také datum narození a úmrtí dalších vynikajících autorů, mezi něž patří Vladimír Nabokov či Manuel Mejía Vallejo.
Stáže v oblasti kulturního managementu
 
2500 knihoven v obcích bude odpojeno od internetu
 
Prezentace k projektu na podporu čtenářství "Kniha je můj kamarád"
Na webových stránkách Klubu školních knihoven jsou umístěny 2 prezentace k projektu na podporu čtenářství "Kniha je můj kamarád".
Un voyage d'étude des bibliothécaires tchèques en France
Článek Jiřího Pleška o zájezdu SKIP do Francie - sken stránek časopisu Bibliothèque(s)
Školní knihovny - přežitek nebo potřeba
ZŠ Ostrava - Hrabůvka, Provaznická 64, příspěvková organizace, Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě, příspěvková organizace a Klub školních knihoven SKIP ČR si Vás dovolují pozvat na seminář pro pracovníky školních knihoven Školní knihovny – přežitek nebo potřeba?
Práce s dospívající mládeží v knihovnách
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a knihovna Goethe-Institutu v Praze pořádají v úterý 10. dubna 2012 odborný seminář Práce s dospívající mládeží v knihovnách.
Biblioweb 2012
V rámci akce Březen - měsíc čtenářů vyhlašuje SKIP třináctý ročník soutěže o nejlepší knihovnické www stránky BIBLIOWEB. Ve své kategorii mohou soutěžit odborné knihovny (knihovny vysokých škol, ústavů aj.). Další kategorie je pro knihovny zřizované obcí, městem nebo krajem.
Maraton čtení 2012 - autoři čtou svá díla v knihovnách!
Jednou z hlavních aktivit, na kterou se mohou knihovny opět zaměřit v průběhu Března – měsíce čtenářů 2012 je „Maraton čtení“. Cílem této akce je dosáhnout toho, aby v průběhu BMČ knihovny nabídly svým čtenářům a dalším návštěvníků co největší kontakt s autory a překladateli literárních děl i odborné literatury.
Čtenář roku 2012
V tomto roce bychom v knihovnách rádi pokračovali v tradici oceňování našich nejlepších čtenářů. Uvítali bychom, kdyby knihovny v březnu roku 2012 a potom v budoucnu pravidelně každý rok oceňovaly své nejlepší čtenáře a našly svého „Čtenáře roku“. Cílem této aktivity je posilovat společenský význam a prestiž četby a ocenit ty, kteří služby knihoven nejvíce využívají. V roce 2012 budeme v knihovnách oceňovat naše nejvěrnější čtenáře – tj. čtenáře, kteří jsou nejdéle v evidenci našich knihoven! Bez věrných čtenářů nemohou fungovat dlouhodobě ani knihovny.
Březen - měsíc čtenářů 2012
Motto: Sladký život s knihovnou!
VI. ročník soutěže pro děti a mládež „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“
25.1. 2012 v 10.00 hod. bude na tiskové konferenci Úřadu pro ochranu osobních údajů vyhlášen již VI. ročník soutěže pro děti a mládež „Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!“.
Konference Kniha ve 21. století
Slezská univerzita v Opavě, Filozoficko-přírodovědecká fakulta, Ústav bohemistiky a knihovnictví a Svaz knihovníků a informačních pracovníků SKIP10 – Moravskoslezský a Olomoucký kraj vás srdečně zvou na 9. ročník knihovnické konference KNIHA VE 21. STOLETÍ.
Akce SKIP v roce 2012
Přehled akcí SKIP připravovaných v roce 2012
PF SKIP 2011
 
Hodnocení příspěvků konference Archivy, knihovny , muzea v digitálním světě 2011
 
Vánoční jarmark 2011
Fotografie z Vánočního jarmarku Klubu tvořivých knihovníků SKIP v Klementinu 2011
Křest knihy Ladislava Kurky Architektura knihoven
Křest knihy Ladislava Kurky Architektura knihoven proběhl dne 25. listopadu v klubovně Ústřední knihovny Městské knihovny v Praze. Publikace, kterou vydal SKIP ČR, je určena knihovníkům, architektům, projektantům i studujícím těchto oboru, ale také zřizovatelům a provozovatelům knihoven.
Mediální analýza Týdne knihoven 2011
Ve dnech 3. až 9. října 2011 proběhl 15. ročník celostátní akce Týdne knihoven, a to pod mottem „15. kraj České republiky – kraj knihoven“. Akci vyhlásil Svaz knihovníků a informačních pracovníků (SKIP), který na svých webových stránkách její smysl popsal následujícími slovy: „V centru našeho zájmu jsou především naši uživatelé, chceme však v knihovnách přivítat i ostatní veřejnost. Myslíme na všechny a pro každého připravíme zajímavý program. Cílem je podpora knih a čtenářství a nabídka atraktivního využití volného času.“
Noc knihoven - Veřejná výzva ve prospěch italských knihoven
Velký počet knihoven v Italii byl postižen snížením rozpočtů a počtů pracovníků, zastavením růstu platů a zkrácením otevírací doby, což znemožňuje vykonávat nejzákladnější funkce a tak ohrožuje právo občanů na kulturu a vzdělávání. Došlo i k represivnímu potlačování veřejné diskuse o problémech knihoven ze strany policie.
Pokračování projektu internetizace knihoven a nabídka bezplatného internetu
Jak jsme informovali na semináři k regionálním funkcím v Plzni dne 12.10.2011, v nejbližším období se rozeběhnou aktivity související s budoucím pokračováním Projektu internetizace knihoven (PIK).
Návrhy Národní knihovny České republiky a Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky na změnu autorského zákona č. 121/2000 Sb. ...
Návrhy Národní knihovny České republiky a Svazu knihovníků a informačních pracovníků České republiky na změnu autorského zákona č. 121/2000 Sb. v platném znění jako odpověď na veřejnou konzultaci vyhlášenou Ministerstvem kultury dne 9. března 2011 (.pdf)
Noc s Andersenem 2011
Veškerá pravda o letošní pohádkovém dění v Čechách, Polsku, na Moravě, Slovensku i Slovinsku, v Evropě, Americe i u protinožců… jak byla mozaikovitě zaznamenána díky elektronické poště v jedné knihovně střední Evropy…
Tisková zpráva projektu Praha město literatury: Poslouchejte ulice...
V Praze začala další část kampaně v rámci projektu Praha město literatury, která má za cíl vnést do ulic knihy, čtení a literaturu v netradičních formách a překvapivých souvislostech. Po čtení v metru, kdy bylo možné knihy poslouchat díky školeným hlasům mladých herců přímo při cestě zmíněným dopravním prostředkem, se do ulic dostávají audioknihy namluvené pro nakladatelství Tympanum hereckými osobnostmi. Mluvící knihy překvapí chodce na pěti místech. Vydejte se nejen o víkendu na krátkou procházku a zaposlouchejte se do ulice…
Ceny Knihovna roku 2011 a Městská knihovna roku 2011 byly uděleny
 
Převzetí záštity nad projektem "Celé Česko čte dětem"
Dopis Ing. Tomáš Böhma, generálního ředitele NK ČR
Kniha, která by neměla chybět v žádné knihovně
ARCHITEKTURA KNIHOVEN - autor: LADISLAV KURKA
Odpověď ministra kultury na dopis SKIP ve věci rušení PIK
 
Odpověď předsedy vlády na dopis SKIP ve věci rušení PIK
 
Knihovny současnosti 2011
Nosným tématem konference Knihovny současnosti bývají již tradičně vzdělávací a kulturní služby veřejnosti poskytované knihovnami. Kontext, do něhož jsou služby v programu konference zasazovány, se liší v souladu s vývojem aktuálních problémů knihoven v České republice. Letošní zaměření zdůrazňuje potřebu jednotného knihovního rozhraní ke vstupu do primárních či sekundárních, digitálních či digitalizovaných informační zdrojů a posun v organizaci služeb i technologiích užívaných při jejich realizaci.
Pracovní setkání Klubu školních knihoven
Vážené kolegyně a kolegové, srdečně vás zveme na první setkání obnoveného Klubu školních knihoven. Nabízíme vám možnost neformálního setkání, prostor pro výměnu zkušeností a navázání nových kontaktů.
Týden knihoven 3.-9. října 2011 – 15. ročník
Sekce veřejných knihoven SKIP vyhlašuje již 15. ročník celostátní akce Týden knihoven. Letošní motto zní 15. kraj České republiky – kraj knihoven. V centru našeho zájmu jsou především naši uživatelé, chceme však v knihovnách přivítat i ostatní veřejnost.
Pozvánka na seminář "Senioři - dobrovolníci, spolupracovníci a partneři v knihovnách"
Seminář "Senioři - dobrovolníci, spolupracovníci a partneři v knihovnách" se bude konat ve dnech 12. a 13.10. v Masarykově veřejné knihovně ve Vsetíně.
Dopis SKIP předsedovi vlády ve věci rušení Projektu internetizace knihoven
Podle dostupných informací se Ministerstvo vnitra rozhodlo tento projekt okamžitě a bez náhrady ukončit. Na jednání 27.6.2011 u prvního náměstka ministra vnitra Jaroslava Hrušky bylo konstatováno, že PIK bude okamžitě a bez náhrady zrušen, protože není prioritou Ministerstva vnitra, neboť se nedostávají finanční prostředky na mzdy policistů.
Vládní návrh na zrušení PIK
Text materiálu s názvem „Ukončení Projektu internetizace knihoven“, který zpracovalo Ministerstvo vnitra.
Nová sekce SKIP: Knihovníci – trenéři paměti
Knihovníci – trenéři paměti oficiálně spojili své síly a v červnu 2011 ustanovili novou sekci SKIP. V současné době je v České společnosti pro trénování paměti a mozkový jogging registrováno 37 knihovníků/knihovnic – trenérů paměti, z toho 32 z nich se stalo členy sekce.
Veřejnost a archeologické nálezy
Český komitét Modrého štítu ve spolupráci s Národním archivem pořádá 11. října 2011 seminář Veřejnost a archeologické nálezy. Konferenční sál Národního archivu Praha 4 - Chodovec, Archivní 4.
12. konference Archivy, knihovny, muzea v digitálním světě 2011
30. listopadu a 1. prosince 2011 v konferenčním sále Národního archivu v Praze, Archivní 4, Praha 4 - Chodovec. Konference je věnována problematice spolupráce archivů, knihoven, muzeí, galerií a památkové péče při využívání informačních a komunikačních technologií pro ochranu a zpřístupnění kulturního dědictví.
Co venkovské knihovny umějí a mohou - VII.
ICT a knihovna Protivanov (Knihovna roku 2009) , Sekce veřejných knihoven SKIP a Městská knihovna Prostějov Vás srdečně zvou na 7. ročník setkání knihovníků venkovských knihoven. Akce se koná za finanční podpory Ministerstva kultury ČR. Setkání se uskuteční ve dnech 22. - 24. září 2011 v Protivanově (Olomoucký kraj).
Seminář pro knihovníky – seniory ČR
Regionální výbor SKIP Velká Morava a Knihovna Karla Dvořáčka ve Vyškově pod záštitou Výkonného výboru SKIP ČR a za finanční podpory Ministerstva kultury ČR pořádají Seminář pro knihovníky – seniory ČR.
Soutěž MARK 2011
SKIP s podporou Skanska vyhlašují druhý ročník soutěže MARK* 2011 pro pracovníky/ice oboru knihovnictví a studenty oboru knihovnictví ve věku do 35 let. Cílem projektu je podpořit a ocenit mimořádné tvůrčí aktivity mladých pracovníků/ic knihoven a studentů/ek oboru a ocenit jejich konkrétní mimořádný přínos oboru v kalendářním roce
Cena SKIP a Skanska: Městská knihovna roku 2011
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR a společnost Skanska vyhlašují pro rok 20101 soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku 20101. „Městskou knihovnu roku 20110“. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb.
Burza práce SKIP
Na stránce Burzy práce SKIP je možné vkládat inzeráty poptávky po pracovních místech a nabídku pracovních míst.
Pozvánka na slavnostní setkání krajů MÁ VLAST 2011
Pořádá Asociace Entente Florale CZ – Souznění, o.s., Národní kulturní památka Vyšehrad v partnerství s Jihomoravským krajem, ve spolupráci se všemi kraji ČR v sobotu 7. května 2011 v 10 hodin Praze na Vyšehradě, v parku na Královské a knížecí akropoli a ve Starém purkrabství
Celonárodní čtení Bible
Celonárodní čtení Bible se pomalu stává velikonoční tradicí. I letos tuto akci odstartuje slavnostní zahajovací večer. Bude se konat ve středu 20.dubna v 19 hod., opět v Městské knihovně v Praze na Mariánském náměstí č. 1.
Světový den knihy a autorských práv 2011
Ve více než stovce zemí světa se slaví dne 23. dubna Světový den knihy a autorských práv. Tento den se začal slavit před 90 lety a je příležitostí k oslavám knih a čtení ve všech možných formách. Na celém světě se konají zajímavé aktivity založené na partnerství nakladatelů, knihkupců a dalších organizací, kteří společně pracují na podpoře knih a čtení.
Čtenář roku 2011
Celostátním vítězem akce Čtenář roku se stala slečna Dagmar Černá, studentka třetího ročníku hustopečského gymnázia. Během roku 2010 si v místní knihovně vypůjčila a přečetla 849 knih!
Čtenář roku Česko 2011 - výsledky
Čtenáři roku 2011 se stali...
Výzva na obranu knih
SKIP se připojil k Výzvě na obranu knih, kterou vydal Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Výzva i průvodní dokument "Důsledky zvýšení DPH pro knihy" obsahuje vše podstatné o možných dopadech zvýšení DPH u knih a časopisů.
Biblioweb 2011 - výsledky
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) zorganizoval již dvanáctý ročník (popáté pod záštitou Asociace krajů České republiky) BIBLIOWEBu, soutěže o nejlepší webovou prezentaci knihovny. Ve dnech 21.2.2011 až 10.3.2011 zhodnotila odborná porota webové stránky 61 veřejných knihoven, které se přihlásily do letošního ročníku soutěže BIBLIOWEB.
Noc s Andersenem 2011 - 2
Noc s Andersenem připravují v pátek 1.dubna 2011 jako oslavu narození dánského pohádkáře v 1040 místech naší planety. Pohádková noc rozestele spacáky ve veřejných i školních knihovnách, mateřských, základních, středních školách, občanských sdruženích, domech dětí, klubech Čech, Moravy, Slovenska, Polska i Slovinska, akci k podpoře dětského čtení letos poprvé chystají České školy bez hranic v Londýně, Drážďanech, Ženevě, Paříži, v americkém Baltimore, v České a slovenské škole v australském Sydney a v Českém kroužku v Kodani, Mediatéce Francouzského institutu v Praze, v knihkupectví Ivony Březinové a především ve stovkách knihoven a škol naší vlasti. Bude ji trávit více 39.804 dětí.
Vyhlášení vítěze soutěže Webowou diwočinou
V pátek 28. ledna 2011 se ve více než 100 knihovnách po celé České republice soutěžilo. Děti ve věku od 7 do 10 let se snažily projít v co nejlepším čase – ale zároveň tak, aby pomocí glejtů osvobodily všechny zakleté postavičky – hrou Webowou diwočinou, která je zábavnou formou učí, jak se chovat bezpečně a ohleduplně na internetu. Pro zúčastněné jsme připravili drobné upomínkové předměty a pro vítěze knihovny malé dárečky.
Výzva na obranu knih
SKIP se připojil k Výzvě na obranu knih, kterou vydal Svaz českých knihkupců a nakladatelů. Výzva i průvodní dokument "Důsledky zvýšení DPH pro knihy" obsahuje vše podstatné o možných dopadech zvýšení DPH u knih a časopisů.
Noc s Andersenem 2011
Na téměř 1000 čtecích a spacích míst tří světadílů již pojedenácté ukončí měsíc březen, spojený s oslavou knih, čtení i čtenářů, pohádková Noc s Andersenem. V pátek 1.dubna 2011 v knihovnách, školách i v dalších komunitních místech pohádkové dobrodružství spojí na dálku desetitisíce dětí z různých zemí. Projekt Klubu dětských knihoven Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) překročil v letošním roce hranice Evropy! Noc s Andersenem začne v australském Sydney, číst se bude v Polsku, Slovinsku, na Slovensku, v Českých školách bez hranic v Drážďanech, Ženevě, Paříži, Londýně i v Baltimore (Maryland, USA), v Českém kroužku v Kodani a především v České republice ve stovkách knihoven a škol, v Mediatéce Francouzského institutu v Praze, v knihkupectví Fantazie Ivony Březinové a na mnoha dalších místech...
Knihovnická dílna 2011
Sekce veřejných knihoven SKIP a Městská knihovna v Praze pořádají za finanční podpory Ministerstva kultury České republiky ve dnech 28. a 29. 4. 2011 KNIHOVNICKOU DÍLNU 2011.
Seminář k organizaci sběru dat do RIV
Pražská organizace SKIP dne 1. 3. 2011 pořádá seminář Organizace sběru dat do RIV, který se uskuteční v Praze a na který srdečně zve i členy SKIP z jiných regionů, popř. další zájemce...
Elektronická konference SKIP
V elektronické konferenci s názvem SKIP jsou zařazeni všichni individuální i institucionální členové Svazu knihovníků a informačních pracovníků ČR, u kterých známe emailovou adresu. V konferenci je zahrnuto aktuálně přibližně 1200 adres.
Moje soukromí! Nekoukat, nešťourat!
Vážené paní, vážení pánové: děkujeme Vám za zaslání vítězného času, kterého dosáhl nejrychlejší „chodec“ Webowou diwočinou ve Vaší knihovně – pochopitelně při osvobození všech zakletých postaviček. Ty z Vás, kteří na zaslání vítězného času pozapomněli, prosíme, aby nám ho co nejdříve poslali, abychom mohli vyhlásit vůbec nejrychlejšího soutěžícího ze všech knihoven. Děkujeme.
Skupina pro obecní knihovny
Dynamický rozvoj českého veřejného knihovnictví v uplynulých 15 letech si vyžádal zásadní změnu knihovnické práce i v těch nejmenších knihovnách. Obecní knihovny tvoří nejpočetnější skupinu sítě „veřejných knihoven“ a jsou jejich plnohodnotnou a nedílnou součástí.
Biblioweb 2011
V rámci akce Březen - měsíc čtenářů vyhlašuje SKIP dvanáctý ročník soutěže o nejlepší knihovnické www stránky BIBLIOWEB. Ve své kategorii mohou soutěžit odborné knihovny (knihovny vysokých škol, ústavů aj.). Další kategorie bude pro knihovny zřizované obcí, městem nebo krajem.Cílem soutěže je udržovat kvalitu webových stránek knihoven na dostatečné úrovni, případně ji dále zvyšovat a dosáhnout, aby knihovnické www stránky sloužily jejich návštěvníkům jako spolehlivý zdroj informací o knihovnách i jejich službách a přilákaly je do nich.
Březen - měsíc čtenářů 2011
V centru našeho zájmu je čtenář a čtení ve všech jeho formách. Cíl: nabídnout našim čtenářům a dalším návštěvníků co největší kontakt s autory a překladateli literárních děl i odborné literatury v rámci Maratonu čtení v letošním březnu a potom v budoucnu pravidelně každý rok oceňovat naše nejlepší čtenáře a vybrat našeho „Čtenáře roku“, zjistit situaci s reálným ne/čtenářstvím v ČR zjistit, proč k nám čtenáři nechodí a změnit naše prostředí, fondy, služby, sebe. Posilovat společenský význam a prestiž četby, propagovat činnost knihoven a informačních center, nabídnout moderní služby knihoven 21. století, propojit čtenáře, organizace a instituce zabývající se četbou a čtenářstvím ke společné mediální kampani a dát o sobě vědět.

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce