|
Cena SKIP: Městská knihovna roku 2016
—
Kategorie:
Celostátní akce,
Soutěž
Svaz knihovníků a informačních pracovníků ČR (SKIP) vyhlásil již posedmé soutěž o nejlepší městskou knihovnu roku 2016. Záštitu nad soutěží převzal Svaz měst a obcí ČR. Cílem soutěže je ocenit nejlepší české knihovny, které jsou provozovány či zřizovány městy a motivovat je k rozšíření a zkvalitnění veřejných knihovnických a informačních služeb. Do soutěže se přihlásilo 30 městských knihoven.
Městskou knihovnou roku 2016 se stala Městská knihovna Sedlčany
Vítěz soutěže získává částku 20 000 Kč, Svaz měst a obcí ČR věnuje vítězné knihovně knihobudku. Soutěž cenami podpořily firmy ALBI Česká republika a.s., CEIBA, Nakladatelský dům GRADA, MINDOK s.r.o., Naše rodina, nakladatelství JaS. Vyhodnocení soutěže proběhlo ve dvou kolech. V prvním kole byly knihovny hodnoceny metodou benchmarkingu. Celkem bylo porovnáváno 21 výkonových indikátorů, například počet nových přírůstků knihovního fondu, plocha knihovny pro veřejnost, počet registrovaných uživatelů, počet stanic připojených k internetu. Hodnocení proběhlo v čtyřech velikostních kategoriích měst dle počtu obyvatel. Na prvních místech se v jednotlivých kategoriích umístily:
Tyto knihovny byly ve druhém kole navštíveny a hodnoceny odbornou komisí. Předmětem hodnocení na místě bylo především společenské a komunitní působení knihovny pro obyvatele města a úroveň prostředí knihovny, dále exteriér, interiér, technické vybavení, sociální zázemí apod. Městská knihovna Sedlčany Vznik knihovny je spojen se založením spolku Občanská beseda. Původně spolková knihovna začala v roce 1896 půjčovat knihy veřejnosti. V roce 1920 byla spolková knihovna převedena do majetku města a stala se městskou knihovnou. V roce 1941 vzniká dětské oddělení. Knihovna se vícekrát stěhovala, až se v roce 2001 dostala do současných moderních prostor. Knihovna je od svého otevření v nových prostorách budována jako knihovna rodinného typu. V roce 2003 vznikl první komunitní projekt Lukášek, který je prvním komunitním projektem v knihovnách České republiky. V roce 2003 knihovna otevřela komunitní Centrum Lukáš, které je svojí koncepcí určeno opět všem generacím. Knihovna nabízí různé přednášky, besedy, soutěže, podporuje čtenářskou gramotnost, poskytuje prostory pro setkávání, klubové aktivity, pořádá různé kurzy. Sedlčanská knihovna je v mnoha svých aktivitách průkopnicí mezi knihovnami, např. projekty Čtenářská liga, Univerzita 3. věku apod. V roce 2009 získala titul Kamarádka knihovna za nejlepší knihovnu pro děti v ČR. Všechny prostory knihovny (fyzické i virtuální) jsou volně přístupné všem generacím a kopírují tak život v běžné rodině. Knihovna má otevřeno 41 hodin týdně, kromě klasických tištěných knih a časopisů nabízí i audioknihy, e-knihy a informace z několika placených databází.
Statistické ukazatele za rok 2015:
Kontakt na knihovnu: Ředitelka knihovny: Blanka Tauberová, email: tauberova@knihovna-se.cz, tel. 725 826 122
Pravidla a celkové výsledky soutěže: V Praze dne 13.10.2016 Kontakt: Vit Richter, SKIP, Tel: 603 223 627, email: vit.richter@nkp.cz, http://www.skipcr.cz/ Výsledky prvního kola soutěže Městská knihovna roku 2016
Jak jsme hodnotili Soutěže o nejlepší Městskou knihovnu roku 2016, kterou vyhlašuje SKIP, se zúčastnilo 30 knihoven. Pro hodnocení v prvním kole bylo vybráno celkem 21 indikátorů požívaných pro porovnávání knihoven v projektu Benchmarking knihoven. Seznam hodnocených indikátorů byl v letošním roce rozšířen o dva indikátory:
Naopak byly vypuštěny indikátory % získaných dotací z celkových příjmů a počet návštěv na 1 provozní hodinu. Všechny tyto indikátory z různých hledisek hodnotí využívání knihovny a její efektivitu. Zatímco u většiny indikátorů platí, že čím větší hodnotu indikátoru určitá knihovna dosahuje, tím je její hodnocení lepší (vyšší). U indikátoru i8, i26, i31, i33 (zažluceno) je hodnocení obrácené: čím je hodnota indikátoru nižší, tím je hodnocení lepší (vyšší). Například: lépe je hodnoceno to, když podíl osobních nákladů na celkových výdajů knihovny je nižší.
Základem pro porovnávání se stala hodnota mediánu (viz níže, co je medián), který byl určen pro každý indikátor zvlášť. Hodnota mediánu byla určena ze všech knihoven, které se zúčastnili v roce 2016 benchmarkingu , nikoliv tedy pouze z knihoven, které se přihlásily do soutěže. Za rok 2015 uložilo do benchmarkové databáze celkem 307 knihoven z Česka a Slovenska. Hodnota mediánu byla započítána jako 100 % (bodů). Jestliže určitá knihovna dosáhla vyššího indikátoru, než činí hodnota mediánu, byl proveden přepočet na procenta, tj. knihovna mohla dosáhnout například hodnoty 120 % (bodů). Pokud byl indikátor nižší než medián, knihovna dosahovala hodnoty nižší, než 100 %, např. 70 % (bodů). Každý indikátor byl ještě ohodnocen určitou váhou, podle významu, který v rámci celkového hodnocení představoval. Přidělené váhy se pohybovaly v rozmezí od 0,5 do 3. Například indikátoru „Rozsah knihovního fondu na 1000 obyvatel“ byla přidělena váha 0, 5. Naopak indikátor „Výdaj na nákup knihovního fondu na obyvatele“ získal váhu 3. Získané hodnoty byly vynásobeny stanovenou váhou. Potom byl proveden součet všech dosažených hodnot. Pro snadnější čitelnost a hodnocení takto získaných výsledků byla ještě jednou provedena standardizace. Tj. ze všech získaných součtů jednotlivých indikátoru byl opět vybrán medián, tomu byla přiřazena hodnota 100 % a proveden přepočet všech získaných hodnot na procenta (body). Knihovny byly potom seřazeny podle velikostních kategorií dle počtu obyvatel a uvnitř těchto kategorií byly seřazeny sestupně podle dosaženého počtu bodů. Tak bylo sestaveno pořadí v každé kategorii.
Co je to medián: Medián je hodnota, která leží přesně uprostřed všech naměřených hodnot.
Příklad: Naměřené hodnoty: 5 10 13 2 9 4 1 seřadíme hodnoty vzestupně: 1 2 4 5 9 10 13 medián je roven číslu 5, které leží přesně uprostřed.
Medián není totožný s průměrem, který v tomto případě činí 6,28, to znamená: (1+2+4+5+9+10+13)/ 7 = 6,28. Medián umožňuje lépe vyloučit vliv extrémních hodnot. Do druhé kola soutěže Městská knihovna roku 2016 postoupily městské knihovny z těchto měst: Plasy - Města do 5000 obyvatel Sedlčany - Města 5 001 až 10 000 obyvatel Louny - Města 10 001 až 20 000 obyvatel Litoměřice - Města nad 20 000 obyvatel Druhé kolo soutěže Knihovny, které se umístily na prvních místech jednotlivých velikostních kategorií, budou navštíveny a hodnoceny komisí. Předmětem hodnocení na místě bude především společenské a komunitní působení knihovny ve městě a úroveň prostředí knihovny (interiér, exteriér, prostor apod.) i významné akce minulého období. Návštěvy knihoven se uskuteční v průběhu září 2016. Slavnostní předání ceny Městská knihovna roku 2016 se uskuteční nejspíše ve čtvrtek 13.10.2016 v Zrcadlové kapli Klementina v Národní knihovně ČR.
Celkové pořadí prvního kola hodnocení dle kategorií:
Základní pravidla a podmínky soutěže:
Přihláška do soutěže včetně výše uvedených příloh musí být ve stanoveném termínu zaslána poštou v tištěné i elektronické podobě (na nosiči CD nebo e-mailem) na níže uvedenou adresu. SKIP ve spolupráci se Svazem měst a obcí jmenuje hodnotitelskou komisi. Soutěž je organizována ve dvou kolech.
Knihovna umožní přístup hodnotící komise do svých prostor. Knihovna souhlasí se zveřejněním údajů o činnosti, které byly poskytnuty pro hodnocení v soutěži. Hodnotitelská komise na základě dodaných podkladů a prohlídky knihoven určí vítěznou knihovnu. Hodnotitelská komise zpracuje protokol o vyhodnocení soutěže. Proti rozhodnutí komise není možné se odvolat. Vítězná knihovna získává titul Městská knihovna roku a dary od vybraných sponzorů. Slavnostní vyhlášení se uskuteční jako součást předávání cen Ministerstva kultury ČR, Knihovna roku 2016. Knihovna, která získá titul, se může soutěže zúčastnit znovu po uplynutí 3 let.
Akce dokumentů |