Mezinárodní spolupráce
Mezinárodní spolupráce je záležitostí celého spolku, nejen předsednictva jeho výkonného výboru. Předsednictvo stanovuje její hlavní zaměření, a to s ohledem na možnosti SKIP i partnerských spolků; důležitou aktivní úlohu v rozvíjení mezinárodní spolupráce hrají také regionální organizace SKIP.
Pomocnou úlohu při zajišťování konkrétních úkolů mezinárodní spolupráce plní Komise SKIP pro zahraniční styky. Udržuje kontakty se zahraničními partnery, průběžně sleduje vybrané informační zdroje a zajišťuje technickou, administrativní a informační stránku spolupráce (sledování termínů, překlady apod.). Má své členy v regionálních organizacích, s nimiž spolupracuje. Svou činností napomáhá předsednictvu VV SKIP plnit hlavní úkoly v této oblasti.
Jsou to zejména:
- účast na aktivitách Mezinárodní federace knihovnických spolků a institucí (International Federation of Library Associations and Institutions, IFLA);
- účast na aktivitách Evropské kanceláře knihovnických, informačních a dokumentačních sdružení (European Bureau of Library, Information and Documentation Associations, EBLIDA);
- spolupráce se zahraničními, zejména evropskými knihovnickými spolky v sousedních a blízkých zemích;
- podíl na mezinárodních (zejména evropských) projektech (CECUP, CELIP, DECIDoc, CERTIDoc) a na dalších mezinárodních akcích;
- prezentace činnosti SKIP v zahraničí (komise zajišťuje aktualizaci jazykových mutací základních informací o SKIP pro webové stránky i letáky, překlady a vydávání cizojazyčných materiálů);
- spolupráce se zastupitelskými úřady a jejich institucemi ve sféře knihoven (komise aktivně spolupracuje s Goethe-Institutem a Francouzským institutem v Praze – v tomto případě rozvíjí spolupráci od roku 2003 Frankofonní klub SKIP), na akcích, které zajímají knihovny a knihovníky, organizuje společné semináře a setkání).
V případě projektů CECUP (Central and Eastern European Copyright User Platform) a CELIP (Central and Eastern European Licensing Information Platform) v letech 1997 až 2002 šlo o spolupráci s EBLIDA.
Na evropském projektu DECIDoc SKIP spolupracoval v letech 1998 až 2001. Koordinátorem prací v jeho rámci byl francouzský spolek ADBS. Projekt se zabýval stanovením evropského rejstříku "kompetencí" (dovedností a schopností) pracovníků v informační sféře v Evropě. V rámci této spolupráce SKIP zajistil vydání českého překladu Eurorejstříku v edici Aktuality SKIP.
Pokračováním DECIDoc se od prosince 2002 stal evropský projekt CERTIDoc, jehož se SKIP rovněž zúčastnil. Jeho cílem je implementace evropského systému certifikace informačních pracovníků na základě rozvoje a upřesňování dovedností a schopností pracovníků v informační sféře stanovených v Eurorejstříku. V rámci projektu CERTIDoc bylo připraveno jeho druhé vydání, ve svazku 1 a 2, jehož český překlad byl vydán v roce 2006.