Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Archiv aktualit Světový den knihy a autorských práv 2011

Světový den knihy a autorských práv 2011

Ve více než stovce zemí světa se slaví dne 23. dubna Světový den knihy a autorských práv. Tento den se začal slavit před 90 lety a je příležitostí k oslavám knih a čtení ve všech možných formách. Na celém světě se konají zajímavé aktivity založené na partnerství nakladatelů, knihkupců a dalších organizací, kteří společně pracují na podpoře knih a čtení.

World Book Day 2011UNESCO vybralo tento termín, protože je to také datum narození nebo úmrtí slavných spisovatelů – Cervantese, Shakespeara, De La Vegy, Nabokova, Druona, Laxnesse, Valleja a dalších. Zvláště mladí lidé by si měli připomínat jména těchto velikánů světové literatury, kteří obohatili kulturní vývoj lidstva. UNESCO se zaměřuje na podporu čtení, publikování a na ochranu duševního vlastnictví prostřednictvím autorských práv.

Svátek odstartoval v Katalánsku, kde 23. dubna slaví svátek sv. Jiří a ke každé prodané knize zde dostane kupující jako dárek růži. Na den sv. Jiří již od středověku dostávaly ženy v Katalánsku od svých milenců růže a od roku 1925 nahradily růže knihy. Tento den se v Katalánsku prodá téměř poloviny ročního prodeje knih a rozdá se na 4 miliony růží. Tato akce na podporu čtení závisí především na podpoře autorů, vydavatelů, učitelů, knihovníků, veřejných i soukromých institucí, nevládních organizací a hromadných sdělovacích prostředků. Mnoho akcí na celém světě zdůrazňuje globální spolupráci a přátelství mezi zeměmi, organizují se veřejná čtení, vyhlašují se vítězi literárních soutěží a akce na podporu znalostí právních předpisů o autorských právech a střežení duševního vlastnictví.

World Book and Copyright Day – důležité webové stránky:

World Book and Copyright Day at UNESCO

About World Book Day in the UK and Ireland

History of World Book Day

Book Aid International website

UNESCO.org

Akce dokumentů

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce