Happening ve Vyškově
Na tradici happeningů mohu mít jakýkoliv názor, ale pokud středočeský regionální výbor organizuje zájezd na happening, vždy jedu. A se mnou další kolegyně - letos jsme vyjely tři. Spolu s dalšími devíti knihovnicemi z pěti knihoven jsme ve čtvrtek vyrazily směr Vyškov. První den zájezdu bylo možné nazvat dnem poznávacím, pátek dnem společenským a sobotu dnem návratu.
Ve čtvrtek jsme odjížděli z Prahy v 7:30 a po drobných peripetiích způsobených neschopností pana řidiče komunikovat s GPS a najít správnou cestu na první pokus, jsme dorazili do Knihovny Josefa Čapka v Želivě. Zde nás okouzlily dvě sestry knihovnice, které se zasloužily o pojmenování knihovny po Josefu Čapkovi. Malíř a spisovatel byl v roce 1939 zatčen gestapem právě v obci Želiv. Nadšení a zájem o knihovnickou práci obou dam bylo okouzlující.
Z Želiva jsme zamířili do Pelhřimova, kde každého zaujalo něco jiného. Mně například nadchl plánovaný skákací hrad umístěný v atriu knihovny jako atrakce propagující Týden knihoven, samostatné oddělení beletrie a naučné literatury, zajímavé osvětlení, použití barev, místa k posezení, množství květin ve všech prostorách knihovny či krásná zahrádka patřící knihovně. Městská knihovna Pelhřimov je začleněna do struktury Kulturních zařízení města Pelhřimova, p. o.
Další navštívenou knihovnou byla Městská knihovna Velké Meziříčí sídlící v budově bývalé školky. Zde nás všechny bez rozdílu okouzlila paní ředitelka Mgr. Ivana Vaňková. Slogan “Choďte do knihovny - duševní posilovny”, který vévodí webové stránce a najdete ho i v prostorách knihovny, nemá chybu. Tiše jsme záviděli nejen zahradu, která umožňuje realizaci mnohých aktivit na čerstvém vzduchu, ale také množství nápadů a námětů pro práci s dětmi i dospělými.
Poslední navštívenou knihovnou toho dne byla Městská knihovna Třebíč. Knihovna ve městě památek UNESCO poskytuje standardní knihovnické služby v několika odděleních. Nestandartní je množství kolektivních akcí pro veřejnost. Ročně jich pracovníci knihovny realizují kolem 1000. Některé z nich také v rámci Francouzského klubu, který funguje od roku 2008 a má 130 členů. Část financí na akce získávají pracovníci knihovny prostřednictvím grantů a dotací. Jste-li v Třebíči, nemůžete odjet, aniž navštívíte židovské město či třebíčskou baziliku. I my jsme je viděli.
Do Vyškova jsme dorazili za tmy. Na netu nejen mne trochu zarazila fotografie ubytovny, ve které jsme měli strávit dvě noci. Skutečnost byla pozitivně překvapující, i připojení na WI-FI bylo.
Páteční dopoledne bylo věnováno poznávání Vyškova. Po obědě jsme se sešli v Knihovně J. Dvořáčka ve Vyškově k registraci a k prohlídce krásné knihovny, po které jsme odešli na náměstí, abychom my, nesoutěžící, přihlíželi prezentaci soutěžních družstev. Letošní soutěž vyškovští nazvali Vyškovská literární region-tour. Úkolem soutěžících bylo připravit literární prezentaci knihovny, města či regionu prostřednictvím regionálních autorů a míst spjatých s literaturou. Soutěžních družstev vystoupilo deset. Středočechy reprezentovaly statečné Dračice z Kolína - čtyři kolegyně z Městské knihovny Kolín v čele s Líbou Vodičkovou. Díky jim.
Každé soutěžní družstvo se na náměstí prezentovalo ve vlastním stánku. Své hodnocení mohla formou hlasování přidat i hojná neknihovnická veřejnost. Letošním vítězem se stali vsetínští knihovníci, které reprezentovala vtipně zpracovaná Gabra a Málinka, postavy z knižní životopisné série Amálie Kutinové. Doprovodný kulturní program i večerní raut pobavil, potěšil, poskytl mnoho prostoru k osobním rozhovorům a výměnám zkušeností. Setkání se spisovatelem Martinem Reinerem (účast přislíbil krátce po vydání knihy Básník – Román o Ivanu Blatném) bylo vyvrcholením večera.
Sobotní cesta zpět do Prahy nebyla jen návratem domů, stala se jakousi pracovní poradou, schůzí či jednáním. Vznikly zde nové nápady, jejichž realizací naše profesní organizace (tedy my samy) přispěje k řešení některých odborných problémů, s kterými se ve své profesi či každodenní činnosti setkáváme.
Letošní zájezd na knihovnický happening do Vyškova byl díky organizaci, počasí, účastnícím zájezdu, pracovnicím navštívených knihoven i vyškovským knihovníkům znamenitý, skvělý, výborný. Každá z nás si přivezla mnoho námětů pro další práci, dobrý pocit a přesvědčení, že tři dny věnované cestě a happeningu nebyly ztrátou času. Ti, kteří s námi nebyli, mohou jen litovat.
Velké díky patří regionálnímu výboru v čele s Ladou Schovánkovou, ředitelkám, vedoucím a knihovnicím knihoven, které jsme navštívili cestou, a vyškovským kolegům a kolegyním.
Za všechny účastnice zájezdu
Věra Krajíčková, Knihovna Eduarda Petišky