Co venkovské knihovny umějí a mohou IX.
Již podeváté se v zářijových dnech sešli knihovníci venkovských knihoven na oblíbeném semináři Co venkovské knihovny umějí a mohou. Hlavním hostitelem byla Místní knihovna ve Vavřinci-Veselici (Knihovna roku 2011). Za finanční podpory Ministerstva kultury se na zdárném průběhu akce dále podílely Obec Vavřinec, Městská knihovna v Blansku a Sekce veřejných knihoven SKIP. Setkání se uskutečnilo ve dnech 19. – 21. září 2013 a ústředním tématem odborné části byla Práce s regionální literaturou.
Zahájení proběhlo pod patronací pověřené knihovny v Blansku. Příjemným prostředím zrekonstruovaného zámku, v kterém je umístěno Muzeum Blansko, účastníky provedla jeho ředitelka Mgr. Eva Nečasová.
Následovala krátká procházka městem a návštěva dřevěného kostelíka sv. Paraskivy z Podkarpatské Rusi.
Dále byla naplánována exkurze do městské knihovny. Průvodcem byl ředitel Mgr. Pavel Přikryl. Po celou dobu semináře se o knihovníky velmi pečlivě starala i metodička Helena Jalová.
Následně se knihovníci přesunuli do Sloupu, kde byli ubytováni. Po krátké přestávce pak pokračovali do Vavřince. Cestou se zastavili u Novodvorské lipové aleje, kterou nechal počátkem 19. století vysázet tehdejší majitel panství Hugo František Salm. Zasvěcenými průvodci byli pan starosta Miloslav Novotný a paní knihovnice Olga Hájková.
Večerní program – prezentace obce Vavřince, vzájemné seznámení a shlédnutí DVD ze setkání 2012 v Petrůvkách – proběhl v zasedací místnosti OÚ. Samozřejmě vše doplněno ochutnávkou regionálních specialit.
Odborný program, zaměřený na práci s regionální literaturou, probíhal druhý den v sále Kulturního domu ve Sloupu. Jak už se stalo dobrým zvykem, zúčastnili se ho i knihovníci z okolí – nejen profesionálové, ale hlavně ti, kteří působí ve venkovských knihovnách. Jednotlivé prezentace najdete na webových stránkách Městské knihovny Blansko ( www.knihovnablansko.cz )
Příjemným zpestřením programu bylo pěvecké vystoupení dětského souboru Krápníček - žáků ZŠ Blansko.
Krátce po obědě se účastníci přesunuli do Vavřince – Veselice. Zde program pokračoval prohlídkou této části obce, kde průvodcem byl opět pan starosta M. Novotný. Při krátkém zastavení před kapličkou sv. Antonína, bylo možno nejen ochutnat místní speciality (bramborové záhybáky a medoperníková kolečka), ale pro „gurmány“ byly také připraveny natištěné recepty.
Dalším zastavením byla hasičská zbrojnice, kde pro ty odvážnější byly připraveny koloběžky, na kterých se měli přesunout k nedaleké rozhledně. Protože ve stejné budově je také umístěna knihovna, našli postupně všichni azyl právě zde. Měli možnost prohlédnout si velmi příjemný interiér a seznámit se s bohatou a rozmanitou činností této knihovny.
Cestou došlo také ke společnému zvážení všech účastníků (ve sběrném dvoře). Bylo zjištěno, že celková váha všech zúčastněných činí 3.630 kg. Jedná se tedy zcela určitě o „vážené osoby“.
Nečekaným překvapením byl exkurz do historie vavřineckých hasičů. Sehraná scénka s „červeným kohoutem“ pobavila všechny přítomné. Současně se všem dostalo poučení, jak vznikl sbor dobrovolných hasičů v obci.
Pro knihovníky bylo dále připraveno „výtvarné tvoření“, kdy si sami mohli vyzkoušet výtvarnou praktiku – enkaustiku.
Všichni museli nakonec prokázat získané znalosti prostřednictvím vědomostního testu. Formou losování pak byli za své snažení odměněni propagačními materiály o regionu.
Došlo i na zpěv lidových a jiných oblíbených písní, tanec, ochutnávku krajových specialit a neformální výměnu zkušeností.
Třetí den byla naplánována prohlídka Městyse Sloup a návštěva Sloupsko- šošůvské jeskyně. Poznávání regionu pokračovalo návštěvou dvou knihoven. Nejdříve to byla Obecní knihovna v Petrovicích, která se v letošním roce uchází o titul Knihovna roku 2013. Byla vybrána jako nejlepší knihovna Jihomoravského kraje.
Úplně poslední zastávkou byla prohlídka Knihovny Rájec-Jestřebí. Knihovna je proslulá svou bohatou kulturně výchovnou činností. Je také zapojena do projektu Putování nad zemí a pod zemí. Pan starosta Ing. Pavel Perout je znám svou angažovaností v Programu obnovy rodiny.
Tři dny setkání s bezvadnými a příjemnými lidmi uplynuly jako voda. Definitivní tečkou bylo zaslání pozdravů těm, kteří se letos nemohli setkání zúčastnit.
Pak už jen krátké loučení a slib, že se všichni ve zdraví sejdou příštím rokem opět na Moravě.
Tak pro všechny zájemce : Na shledanou 18. – 20. 9. 2014 v Ratíškovicích !!!
Daniela Wimmerová Wimmerova.D@seznam.cz
P.S.
Informace o setkání najdete také (kromě tradičních příspěvků ve Čtenáři či Bulletinu SKIP ) ve Zpravodaji venkova ( www.spov.org/zpravodaj/ ) č. 10/2013