Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Knihovnické konference, semináře, vzdělávací akce Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství V. - Odlišnost a izolace v dětském světě
Navod

Pro pridani nove akce pouzijte odkaz Pridat novou akci (nad seznamem akci vpravo). Otevre se jednoduchy formular, kde vyplnite vas e-mail, nazev akce a overovaci kod. Pote na uvedeny e-mail obdrzite mail s linkem, ktery vas privede do editacniho formulare, kde vyplnite dalsi udaje o akci.

Pro upravu zaznamu akce otevrte prislusny zaznam kliknutim na nazev, kliknete na text Upravit tuto akci, a na mail, ktery jste uvedli, vam opet prijde link, po jehoz otevreni muzete zaznam editovat.
Prehled je v testovacim provozu: v pripade potizi s vyplnovanim formulare, ci s pripominkami se muzete obratit na mail plone.support@seznam.cz.

 

Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství V. - Odlišnost a izolace v dětském světě

Událost Seminář
Čas 16.11.2016
od 09:00 am do 02:30 pm
Místo Přerov
Jméno
Kontaktní telefon 581334061
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Místo konání:
Přerov  - Olomoucký kraj
(Smetanova 7, Přerov)

Městská knihovna v Přerově a Muzeum Komenského v Přerově zvou na 5. ročník odborného semináře pro pracovníky knihoven, pedagogické pracovníky a studenty na téma Současná literatura pro děti a její vliv na rozvoj čtenářství. Seminář je realizován v rámci výkonu regionálních funkcí Olomouckého kraje zabezpečovaných Městskou knihovnou v Přerově. Seminář finančně podpořilo Ministerstvo kultury ČR a Svaz knihovníků a informačních pracovníků České republiky (SKIP ČR).

 

Přehled přednášek:

Kniha přítel člověka
PhDr. Romana Suchá, klinická psycholožka a psychoterapeutka, autorka knížek pro děti

Její příspěvek je krátkým zamyšlením nad významem knih pro rozvoj dítěte. Dále se snaží přiblížit problematiku závislosti na moderních technologiích, která představuje závažné riziko dnešní doby. Četba, která nabízí jiný druh zábavy, než je umělý svět „kybernetického prostoru“, má tak v našem životě nazastupitelnou úlohu. Poslední část je věnována tvorbě autorky a seznámení s hlavními myšlenkami i cíli, které ve svých knížkách sleduje.

 

Dospívající hrdina v současné dystopii
Mgr. Marcela Hrdličková, katedra českého jazyka a literatury s didaktikou Pedagogické fakulty Ostravské univerzity)

V roce 2010, kdy byl poprvé v češtině vydán první díl trilogie Suzanne Collinsové Hunger games, na sebe výrazně upozornil žánr tradičně označovaný jako antiutopie či dystopie. V českém prostředí nepředstavuje novum, nicméně jeho obliba coby žánru intencionálně určeného dospívajícím čtenářům se rapidně zvýšila právě s překladem uvedené série a několika dalších knih či seriálů. V příspěvku se budeme věnovat charakteristice daného žánru a několika současným představitelům dystopie, ať už oblíbených u recipientů (Hunger games, Divergence, Selekce), nebo vyzdvihovaných literární kritikou (Zimní bitva, Ready player one). Připomeneme i českého zástupce (Soví zpěv).

 

Potřebují děti číst o problémech?
Mgr. Petra Dvořáková, spisovatelka a scénáristka, absolventka oboru filozofie na FF MU, získala ocenění Zlatá stuha v kategorii beletrie pro mládež a Cenu učitelů za přínos k rozvoji dětského čtenářství

V rámci přednášky představí svou literární tvorbu, seznámí posluchače se svými motivy k psaní i s reakcemi dětí na její knihy. Zamyslí se nad možnostmi a limity zpracovávání problematiky obtížných životních situací v knihách pro děti a mládež. Představí také besedy, které pro děti realizuje.

 

Návrat k přírodě a emocím, Nové trendy ve skandinávské dětské literatuře
PhDr. Viola Somogyi, překladatelka a redaktorka

Přednáška úvodem stručně informuje o klasických severských textech určených dětem a dále se bude zabývat současnou švédskou knižní produkcí pro děti (obrázkové knížky, knihy pro děti od 6 do 10 let, knihy pro dospívající a komiksy) a zmíní se o nejčastějších tématech zpracovávaných v tomto žánru (důležitost propojení s přírodou, návrat k původním hodnotám, strach a nejistota jako odvrácená stránka civilizace, odcizenost v moderní společnosti, rozpad rodiny a s tím související důležitost přátelství, potřeba otevřenosti k jiným než heterosexuálním vztahům, uvolněný přístup k vlastnímu tělu, ekokritický pohled na lidskou existenci). V závěrečné části upozorní na novější švédské dětské knihy, které jsou v současnosti dostupné v českém překladu, včetně knih od známých švédských autorů detektivek.

Každý účastník obdrží tištěný sborník všech příspěvků ze semináře v hodnotě 50 Kč.

Každý účastník obdrží do 7 dnů po skončení semináře účastnický certifikát o jeho absolvování, který mu bude zaslán v elektronické podobě ve formátu PDF na jeho e-mailovou adresu uvedenou při registraci.

Typ akce: Seminář

Pro koho je akce určena:
akvizici , služby , dětská odd.

Pro jaký typ knihoven:
městské a místní knihovny , knihovny v okresních městech , knihovny s regionální funkcí , krajské knihovny , vysokoškolské knihovny , školní knihovny , odborné knihovny

Požadovaná úroven:
začátečníci , mírně pokročilí

Není požadována žádná minimální kvalifikace.

Termín pro registraci:  31.10.2016

Maximální počet účastníků:  80

Učastnický poplatek:  200 Kč    pro členy SKIP:  150 Kč

Více informací o této události...

Upravit tuto akci

Akce dokumentů