Problematika handicapů v knihovnách
Událost | Seminář |
---|---|
Čas |
Středa 22.05.2019 09:00
do Čtvrtek 23.05.2019 16:00 |
Místo | Brno |
Jméno | Mgr. Pavlína Lišovská |
Kontaktní telefon | 542532146 |
Přidat událost do kalendáře |
vKalendář (Windows, Linux) iCal (Mac OS X) |
Místo konání:
Brno
- Jihomoravský kraj
Seminář Problematika handicapů v knihovnách se bude zabývat tématem stále aktuálním, zaměříme na všemožné bariéry a jejich překonávání v knihovnách, možnosti, jak s tématem "handicapů" pracovat na programech pro děti, a podoby problematiky v knihách pro děti a mládež. Mezi přednášejícími nebudou jako vždy chybět odborníci z praxe, speciální pedagogové, psychologové, nakladatelé. Plánovanou samozřejmou součástí jsou i praktické a hravé ukázky. Speciálním bonusem je pak zařazení programu realizovaného s handicapovanými dětmi přímo během semináře.
Seminář je pořádaný Centrem dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně a SKIP Velká Morava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z grantového programu Knihovna 21. století.
Podrobný program semináře:
Středa, 22. května 2019
9.00 – 9.30 h Registrace
9.30 - 9.45 h Zahájení semináře Centra dětského čtenářství - Ing. Libuše Nivnická (ředitelka KJM v Brně)
9.45 – 11.15 h Programy pro lidi se specifickými potřebami: od plakátů k realizaci – Helena Hubatková Selucká (KJM v Brně; Bezbariérové (přístupné) knihovny v teorii i praxi a hlavně srdcem)
Vzdělávací programy pro jakoukoliv skupinu osob se specifickými potřebami v knihovnách, od děti po dospělé. Jak na inkluzivni přístup. Jak (se) připravit a respektovat základní pravidla komunikace. Jak si vzájemně vypomoci.
11.15 – 12.15 h Knihy s handicapem – Hana Zobačová (redaktorka dětských knih nakladatelství Portál; speciální pedagožka s dlouholetou praxí ve speciálním školství a sociálním poradenství v rámci rané péče)
Přednáška se zaměří na prezentaci knih nakladatelství Portál na širokém poli speciální pedagogiky. Pojedná o textech určených odborníkům, poučené veřejnosti či úplným laikům, nejčastěji rodičům. Dále pak se samozřejmě zaměříme na texty určené dětem, ať už na úrovni obecné informovanosti (knihy o emocích, pocitech atd.) či jako rádce pro mládež, na práci s pracovními listy či knihami cílenými na děti „pouze“ s obtížemi ve vzdělávání (bez stanovení diagnózy). Dotkneme se způsobu výběru jednotlivých textů či práci s textem jako s rukopisem v rámci „značky“ Portál.
Prezentace bude doplněna o představení knih či knižních řad a přímé ukázky jednotlivých titulů. Stejně jako předvedení nejžádanějších titulů, které by jistě neměly chybět v žádné knihovně (ať už osobní či veřejné).
12.15 – 13.15 Pauza na oběd
13.15 – 15.45 Živá knihovna – Ladislava Blažková, Hana Kólová, Matty Čechovských (mluvčí Ligy vozíčkářů; maminka postiženého dítěte; transgender osoba)
Handicapy nejsou jen o fyzické nebo psychické bariéře samotného člověka, někdy překážky chystá druhým i sama společnost, a to svými představami o tom, jak některé typ postižení či handicapu funguje, co obnáší a jak by ho sama řešila. Někdy, bohužel, vzniká i řada předsudků.
Pojďte si poslechnout zástupce tří skupin (vozíčkářů, rodičů s postižením, osob s rozporem v identitě) a diskutovat s nimi o tom, co jim společnost dala a vzala, co jim může knihovna nabídnout a jaké to je, žít jejich život v naší společnosti.
15.45 – 16.00 Závěr prvního seminárního dne
Čtvrtek, 23. května 2019
8.30 – 9.00 h Registrace
9.00 – 10.00 h Beseda Pohádky – Pavlína Lišovská, Matty Čechovských (knihovníci KJM v Brně)
Každá rodina má svou černou ovci, někoho, kdo se nechová tak, jak všichni očekávají. Knihovnická rodina má svou tetu Bětu. Jaká je? Plete ponožky, šály a taky pohádky. Přijďte si ji poslechnout a uvidíte, že mluvíme pravdu!
Na tomto programu, který bude realizován s dětmi s kombinovaným postižením (LMP, zrakový handicap, sluchový handicap, logopedické vady) z 1. – 5. třídy Základní školy Palackého, Brno, si ukážeme možnosti, jak vést program pro děti s handicapy.
10.00 – 10.15 h Úklid po programu a krátká pauza
10.15 – 12.00 h Autorské čtení/Beseda s dětskou psycholožkou a spisovatelkou knih pro děti Petrou Štarkovou – Petra Štarková (dětský psycholog, spisovatelka – knihy Pirát jménem Šampaňský, Lukáš a profesor Neptun, můj brácha Tornádo aj.)
Povídání a autorské čtení spisovatelky, která ve svých knihách pro děti vychází mj. ze své praxe a zkušeností s dětmi s handicapy. Jako dětský psycholog dovede zaníceně vyprávět o přínosech dětské četby pro duši dětí, jejich rozvoj a také o tom, kde čerpá inspiraci pro své příběhy a psaní.
12.00 – 12.30 h Pauza na oběd
12.30 – 14.30 h Hry s handicapem – Vojtěch Cetl, Marie Cetlová (hry a hračky pro děti i dospělé – www.delametoprodeti.cz)
Jednoduchá, praktická ukázka toho, že handicap není žádná překážka.
14.30 – 15.45 h Lekotéka – představení didaktických her a hraček používaných v knihovně – Helena Chábová, Pavlína Lišovská (knihovníci KJM v Brně)
Ukázka vybraných didaktických pomůcek a her, které nabízíme široké veřejnosti k půjčení v našem knihovním fondu. Na předváděcí ukázce bude možné si dané pomůcky osahat i vyzkoušet.
15.45 – 16.00 Závěr druhého seminárního dne
Přihlašování je možné vyplněním formuláře na této adrese: https://goo.gl/forms/hokl0pmjIlQgNysN2
Těšíme se na Vaši účast.
Typ akce: Seminář
Pro koho je akce určena:
služby
,
dětská odd.
Pro jaký typ knihoven:
městské a místní knihovny
,
knihovny v okresních městech
Požadovaná úroven:
začátečníci
,
mírně pokročilí
Požadovaná kvalifikace: Není požadovaná žádná minimální kvalifikace.
Termín pro registraci: 17.05.2019
Učastnický poplatek: 300 Kč pro členy SKIP: 200 Kč