Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Knihovnické konference, semináře, vzdělávací akce Problematika handicapů v knihovnách
Navod

Pro pridani nove akce pouzijte odkaz Pridat novou akci (nad seznamem akci vpravo). Otevre se jednoduchy formular, kde vyplnite vas e-mail, nazev akce a overovaci kod. Pote na uvedeny e-mail obdrzite mail s linkem, ktery vas privede do editacniho formulare, kde vyplnite dalsi udaje o akci.

Pro upravu zaznamu akce otevrte prislusny zaznam kliknutim na nazev, kliknete na text Upravit tuto akci, a na mail, ktery jste uvedli, vam opet prijde link, po jehoz otevreni muzete zaznam editovat.
Prehled je v testovacim provozu: v pripade potizi s vyplnovanim formulare, ci s pripominkami se muzete obratit na mail plone.support@seznam.cz.

 

Problematika handicapů v knihovnách

Událost Seminář
Čas Středa 22.05.2019 09:00 do
Čtvrtek 23.05.2019 16:00
Místo Brno
Jméno
Kontaktní telefon 542532146
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Místo konání:
Brno  - Jihomoravský kraj

Seminář Problematika handicapů v knihovnách se bude zabývat tématem stále aktuálním, zaměříme na všemožné bariéry a jejich překonávání v knihovnách, možnosti, jak s tématem "handicapů" pracovat na programech pro děti, a podoby problematiky v knihách pro děti a mládež. Mezi přednášejícími nebudou jako vždy chybět odborníci z praxe, speciální pedagogové, psychologové, nakladatelé. Plánovanou samozřejmou součástí jsou i praktické a hravé ukázky. Speciálním bonusem je pak zařazení programu realizovaného s handicapovanými dětmi přímo během semináře.

Seminář je pořádaný Centrem dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně a SKIP Velká Morava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z grantového programu Knihovna 21. století.

 

Podrobný program semináře:

 

Středa, 22. května 2019

9.00 – 9.30 h             Registrace

 

9.30 - 9.45 h             Zahájení semináře Centra dětského čtenářství - Ing. Libuše Nivnická (ředitelka KJM v Brně)

 

9.45 – 11.15 h          Programy pro lidi se specifickými potřebami: od plakátů k realizaci – Helena Hubatková Selucká (KJM v Brně; Bezbariérové (přístupné) knihovny v teorii i praxi a hlavně srdcem)

Vzdělávací programy pro jakoukoliv skupinu osob se specifickými potřebami v knihovnách, od děti po dospělé. Jak na inkluzivni přístup. Jak (se) připravit a respektovat základní pravidla komunikace. Jak si vzájemně vypomoci.

 

11.15 – 12.15 h        Knihy s handicapem – Hana Zobačová (redaktorka dětských knih nakladatelství Portál; speciální pedagožka s dlouholetou praxí ve speciálním školství a sociálním poradenství v rámci rané péče)

Přednáška se zaměří na prezentaci knih nakladatelství Portál na širokém poli speciální pedagogiky. Pojedná o textech určených odborníkům, poučené veřejnosti či úplným laikům, nejčastěji rodičům. Dále pak se samozřejmě zaměříme na texty určené dětem, ať už na úrovni obecné informovanosti (knihy o emocích, pocitech atd.) či jako rádce pro mládež, na práci s pracovními listy či knihami cílenými na děti „pouze“ s obtížemi ve vzdělávání (bez stanovení diagnózy). Dotkneme se způsobu výběru jednotlivých textů či práci s textem jako s rukopisem v rámci „značky“ Portál.

Prezentace bude doplněna o představení knih či knižních řad a přímé ukázky jednotlivých titulů. Stejně jako předvedení nejžádanějších titulů, které by jistě neměly chybět v žádné knihovně (ať už osobní či veřejné).

 

12.15 – 13.15           Pauza na oběd


13.15 – 15.45           Živá knihovna – Ladislava Blažková, Hana Kólová, Matty Čechovských (mluvčí Ligy vozíčkářů; maminka postiženého dítěte; transgender osoba)

Handicapy nejsou jen o fyzické nebo psychické bariéře samotného člověka, někdy překážky chystá druhým i sama společnost, a to svými představami o tom, jak některé typ postižení či handicapu funguje, co obnáší a jak by ho sama řešila.  Někdy, bohužel, vzniká i řada předsudků.

Pojďte si poslechnout zástupce tří skupin (vozíčkářů, rodičů s postižením, osob s rozporem v identitě) a diskutovat s nimi o tom, co jim společnost dala a vzala, co jim může knihovna nabídnout a jaké to je, žít jejich život v naší společnosti.

 

15.45 – 16.00           Závěr prvního seminárního dne

 

 

 

Čtvrtek, 23. května 2019

8.30 – 9.00 h            Registrace

 

9.00 – 10.00 h          Beseda Pohádky – Pavlína Lišovská, Matty Čechovských (knihovníci KJM v Brně)

Každá rodina má svou černou ovci, někoho, kdo se nechová tak, jak všichni očekávají. Knihovnická rodina má svou tetu Bětu. Jaká je? Plete ponožky, šály a taky pohádky. Přijďte si ji poslechnout a uvidíte, že mluvíme pravdu!

Na tomto programu, který bude realizován s dětmi s kombinovaným postižením (LMP, zrakový handicap, sluchový handicap, logopedické vady) z 1. – 5. třídy Základní školy Palackého, Brno, si ukážeme možnosti, jak vést program pro děti s handicapy.

 

10.00 – 10.15 h        Úklid po programu a krátká pauza

 

10.15 – 12.00 h        Autorské čtení/Beseda s dětskou psycholožkou a spisovatelkou knih pro děti Petrou Štarkovou – Petra Štarková (dětský psycholog, spisovatelka – knihy Pirát jménem Šampaňský, Lukáš a profesor Neptun, můj brácha Tornádo aj.)

Povídání a autorské čtení spisovatelky, která ve svých knihách pro děti vychází mj. ze své praxe a zkušeností s dětmi s handicapy. Jako dětský psycholog dovede zaníceně vyprávět o přínosech dětské četby pro duši dětí, jejich rozvoj a také o tom, kde čerpá inspiraci pro své příběhy a psaní.

 

12.00 – 12.30 h        Pauza na oběd


12.30 – 14.30 h        Hry s handicapem – Vojtěch Cetl, Marie Cetlová (hry a hračky pro děti i dospělé – www.delametoprodeti.cz)

Jednoduchá, praktická ukázka toho, že handicap není žádná překážka.

 

14.30 – 15.45 h        Lekotéka – představení didaktických her a hraček používaných v knihovně – Helena Chábová, Pavlína Lišovská (knihovníci KJM v Brně)

Ukázka vybraných didaktických pomůcek a her, které nabízíme široké veřejnosti k půjčení v našem knihovním fondu. Na předváděcí ukázce bude možné si dané pomůcky osahat i vyzkoušet.

 

15.45 – 16.00           Závěr druhého seminárního dne

 

 

Přihlašování je možné vyplněním formuláře na této adrese: https://goo.gl/forms/hokl0pmjIlQgNysN2

Těšíme se na Vaši účast.

Typ akce: Seminář

Pro koho je akce určena:
služby , dětská odd.

Pro jaký typ knihoven:
městské a místní knihovny , knihovny v okresních městech

Požadovaná úroven:
začátečníci , mírně pokročilí

Požadovaná kvalifikace:  Není požadovaná žádná minimální kvalifikace.

Termín pro registraci:  17.05.2019

Učastnický poplatek:  300 Kč    pro členy SKIP:  200 Kč

Upravit tuto akci

Akce dokumentů