Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Knihovnické konference, semináře, vzdělávací akce Pedagogické minimum pro knihovníky pro děti a mládež
Navod

Pro pridani nove akce pouzijte odkaz Pridat novou akci (nad seznamem akci vpravo). Otevre se jednoduchy formular, kde vyplnite vas e-mail, nazev akce a overovaci kod. Pote na uvedeny e-mail obdrzite mail s linkem, ktery vas privede do editacniho formulare, kde vyplnite dalsi udaje o akci.

Pro upravu zaznamu akce otevrte prislusny zaznam kliknutim na nazev, kliknete na text Upravit tuto akci, a na mail, ktery jste uvedli, vam opet prijde link, po jehoz otevreni muzete zaznam editovat.
Prehled je v testovacim provozu: v pripade potizi s vyplnovanim formulare, ci s pripominkami se muzete obratit na mail plone.support@seznam.cz.

 

Pedagogické minimum pro knihovníky pro děti a mládež

Událost Seminář
Čas 16.09.2020
od 08:00 am do 03:00 pm
Místo Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě
Jméno
Kontaktní telefon 596118812
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Místo konání:
Moravskoslezská vědecká knihovna v Ostravě  - Moravskoslezský kraj
(Centrum vzdělávání a regionálních služeb, Prokešovo náměstí 2, Ostrava)

Obsahové zaměření kurzu, stručná anotace jednotlivých přednášek

Vývojová specifika dětí školního věku Psychický vývoj dítěte a mladého člověka   Vstupní přednáška poskytne stěžejní informace týkající se ontogeneze lidské psychiky, hlavní pozornost je věnována specifikům vývoje dětí a mládeže se zaměřením na utváření jejich vztahu ke kulturním a literárním hodnotám a na budování sociálních vazeb a vztahů.

Kultura mluveného projevu při veřejných vystoupeních Zvuková stránka jazyka, zásady správné výslovnosti, nácvik mluvní techniky   Cílem přednášky propojené s řadou praktických aktivit je posílit komunikační dovednosti knihovníků, kteří se při kontaktu s žáky základních škol stávají přirozenými mluvními vzory, rozvíjet jejich dovednosti využitelné při veřejných vystoupeních (knihovnické lekce, besedy aj.), zvládnout mluvní techniku a zásady výslovnosti tak, aby nedocházelo k poškození hlasu.

Didaktika lekcí informačního vzdělávání Vstup do problematiky výuky ČJ, didaktika výuky češtiny a literatury, zvukové nahrávky, práce s texty ve skupinách   Přednáška seznámí knihovníky se základními didaktickými zásadami vztahujícími se k výuce literatury na základní škole. Hlavní pozornost bude věnována současné podobě čítanek a metodám pro práci s uměleckým textem. Tyto poznatky jsou využitelné také při akcích knihoven, při přípravě a realizaci besed, přednášek aj.

Práce s uměleckým textem Literární komunikace mimoliterární i textová, interpretace textu odborná i didaktická   Přednáška je zaměřena na metodiku práce s uměleckým textem. Účastníci budou seznámeni s pojetím uměleckého textu jako nástroje literární komunikace v kontextu teorie komunikace (komunikace autora a čtenáře v rovině mimotextové, textové a tematické). Dále budou poučeni o metodice práce s uměleckým textem a jejími dílčími fázemi (motivační, interpretační, aplikační). Vysvětleny budou pojmy interpretace a analýza textu, dále budou účastníci seznámeni s typy interpretací a interpretačními chybami.

Kvalita a kýč ve tvorbě pro děti a mládež Ilustrace dětských knih, otázky kýče a braku   Přednáška se zaměřuje na problematiku umělecké kvality zvláště současné knižní produkce adresované dětem. Nabídnou výběrově teoretické (estetické) pohledy na otázky braku a kýče a doplní je o praktické ukázky různých podob umělecké i neumělecké výpovědi pro děti. Posluchači budou rovněž instruováni, jak lze některé příznaky neuměleckosti v knihách identifikovat, a to v rovině paratextové, textové a výtvarné.

Kurz je financován z programu VISK 2 Ministerstva kultury ČR.

Typ akce: Seminář

Pro koho je akce určena:
dětská odd.

Pro jaký typ knihoven:
městské a místní knihovny

Není požadována žádná minimální kvalifikace.

30. 9., 14. 10., 11. 11., 25. 11.

Maximální počet účastníků:  10

Učastnický poplatek:  0 Kč    pro členy SKIP:  0 Kč

Upravit tuto akci

Akce dokumentů