Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Knihovnické konference, semináře, vzdělávací akce Metody kritického myšlení pro lekce informačního vzdělávání II
Navod

Pro pridani nove akce pouzijte odkaz Pridat novou akci (nad seznamem akci vpravo). Otevre se jednoduchy formular, kde vyplnite vas e-mail, nazev akce a overovaci kod. Pote na uvedeny e-mail obdrzite mail s linkem, ktery vas privede do editacniho formulare, kde vyplnite dalsi udaje o akci.

Pro upravu zaznamu akce otevrte prislusny zaznam kliknutim na nazev, kliknete na text Upravit tuto akci, a na mail, ktery jste uvedli, vam opet prijde link, po jehoz otevreni muzete zaznam editovat.
Prehled je v testovacim provozu: v pripade potizi s vyplnovanim formulare, ci s pripominkami se muzete obratit na mail plone.support@seznam.cz.

 

Metody kritického myšlení pro lekce informačního vzdělávání II

Událost Seminář
Čas 04.03.2015
od 09:00 am do 04:30 pm
Místo Městská knihovna Litvínov
Jméno
Kontaktní telefon 604588453
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Místo konání:
Městská knihovna Litvínov  - Ústecký kraj
(Soukenická 982, Litvínov)

Metody kritického myšlení pro lekce informačního vzdělávání II

Anotace

Navazující seminář je zaměřen na představení a praktické vyzkoušení pokročilejších metod kritického myšlení, které vychází z programu Čtením a psaním ke kritickému myšlení (RWCT). Všechny metody budou zakomponovány do modelových lekcí, zaměřených na jedno konkrétní téma. Metody i lekce se v mírných modifikacích dají uplatnit v knihovnách všech typů v rámci vzdělávacích akcí. Tyto metody je možné využít jak pro práci s dětmi na základních školách, tak pro žáky středních škol a také při práci s dalšími cílovými skupinami (senioři, problémová mládež apod.). Zopakována budou základní teoretická východiska a především pak metoda pro plánování výuky E-U-R. Stěžejní část semináře bude praktická a věnována vyzkoušení vybraných metod a následné diskuzi nad možným uplatněním v praxi jednotlivých účastníků.
Mohou se zúčastnit i zájemci, kteří neabsolvovali I. díl semináře.

Lektoři semináře Iva Zadražilová a Honza Zikuška jsou kolegové, které spojuje projekt CEINVE (Centrum informačního vzdělávání na MU) a Kabinet informačních studií a knihovnictví FF MU. Oba vystudovali obor Informační studia a knihovnictví a mimo svou práci na projektu se věnují výuce studentů v rámci předmětů Informační vzdělávání, Informační gramotnost, Kurz práce s informacemi a Psaní odborného textu. V roce 2012 získali certifikát o absolvování úvodního kurzu RWCT, v roce 2014 certifikát o absolvování pokročilého kurzu RWCT. Nyní se snaží popularizovat metody kritického myšlení a jejich zavádění do vzdělávacích aktivit knihovníků.


Seminář bude probíhat formou čtyř modelových lekcí s konkrétním tématem, které má úzkou souvislost s problematikou v oblasti informačního vzdělávání

IVA - Moje ideální knihovna

Tato lekce nutí čtenáře zamyslet se nad tím, jak by měla vypadat ideální knihovna. Svými názory mohou pomoct knihovně s konkrétními vylepšeními, naučí se o knihovně přemýšlet jako o instituci, která jim může nabídnout mnohem více než jen půjčování knih a současně se také naučí hledat argumenty a zkusit přesvědčit ostatní o váze svého argumentu. Lekce může být použita pro práci s jakoukoliv cílovou skupinou.

IVA - Hrozba zneužití osobních dat

Lekce se bude dotýkat oblasti informační bezpečnosti se zaměřením na sdílení leckdy citlivých osobních informací prostřednictvím internetu a moderních ICT. Ohroženy jsou zejména děti a mladí lidé, kteří často přistupují ke zveřejňování údajů bez rozmyslu a nejsou schopni dohlédnout důsledky svého jednání. Lekce je zaměřena preventivně a měla by ukázat některé hrozby vyplývající z neuváženého chování v online prostoru. Cílovou skupinou jsou žáci druhého stupně ZŠ.

HONZA - Potkáme se v Jeruzalémě

Lekce se tematicky dotýká dvou v dnešní době významných průřezových témat - Výchova k myšlení v evropských a globálních souvislostech a Multikulturní výchova. Porozumět významným světovým náboženstvím, jejich společným vlastnostem a významným rozdílům je jedním ze základních klíčů k úspěšnému fungování jednotlivce v kontextu dnešní globalizované doby. Vzhledem k náročnosti obsahu je lekce určená pro žáky vyšších ročníků středních škol.

HONZA - Pakety sem, pakety tam

Mnoho z nás si ani nedokáže představit, jaké to je fungovat v dnešní době bez internetu. Používáme pravidelně email, “fejsbůukjeme”, “skajpujeme” nebo jen tak bezcílně brouzdáme. Známe však základní principy a historii této informační dálnice? Lekce je určená pro druhý stupeň základní školy a zaměřuje se na podporu komunikativních kompetencí.

 

Přihlášení pomocí formuláře - http://www.survio.com/survey/d/X9X4W1H9U3U5P7F2Q

nebo na webu Městské knihovny Litvínov - http://www.knihovna-litvinov.cz/akce/1437

 


Typ akce: Seminář

Pro koho je akce určena:
jiné (uveďte v Poznámce)

Pro jaký typ knihoven:
všechny typy knihoven

Požadovaná úroven:
začátečníci

Není požadována žádná minimální kvalifikace.

Termín pro registraci:  26.02.2015

Maximální počet účastníků:  25

Učastnický poplatek:  100 Kč    pro členy SKIP:  100 Kč

Poznámky:
Akce je určená pro pracovníky, kteří se zabývají informačním vzděláváním dětí a mládeže.

Upravit tuto akci

Akce dokumentů