Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Knihovnické konference, semináře, vzdělávací akce Knihy znovu nalezené
Navod

Pro pridani nove akce pouzijte odkaz Pridat novou akci (nad seznamem akci vpravo). Otevre se jednoduchy formular, kde vyplnite vas e-mail, nazev akce a overovaci kod. Pote na uvedeny e-mail obdrzite mail s linkem, ktery vas privede do editacniho formulare, kde vyplnite dalsi udaje o akci.

Pro upravu zaznamu akce otevrte prislusny zaznam kliknutim na nazev, kliknete na text Upravit tuto akci, a na mail, ktery jste uvedli, vam opet prijde link, po jehoz otevreni muzete zaznam editovat.
Prehled je v testovacim provozu: v pripade potizi s vyplnovanim formulare, ci s pripominkami se muzete obratit na mail plone.support@seznam.cz.

 

Knihy znovu nalezené

Událost Seminář
Čas 02.05.2016
od 09:30 am do 11:00 am
Místo Plzeň
Jméno
Kontaktní telefon 377 306 940
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Místo konání:
Plzeň  - Plzeňský kraj
(Vzdělávací centrum SVK PK, Smetanovy sady 2)

Projekt „Knihy znovu nalezené“

Rezervní fondy Národní knihovny ČR se formovaly z různých zdrojů, například konfiskátů z období II. světové války a dalších let, deponátů různých institucí, darů atd. Tyto fondy nejsou do dnešní doby uspokojivě zpracované, je jen málo informací o jejich struktuře a právním rámci, přestože jsou nesmírně zajímavým dokladem nakládání s kulturním obsahem a činnosti jednotlivých složek státní sféry. Řešením je projekt „Knihy znovu nalezené“, jež je financován prostřednictvím tzv. Norských fondů.

Základem projektu je zmapování zhruba 12 000 svazků nebohemikálních dokumentů z dotčeného období, jejich následně zpracování dle platných standardů, bezpečné uložení a adekvátní prezentace uživatelům Národní knihovny ČR. Další výzkumné aktivity tyto rutinní činnosti přesahují. Mezi cíle řešitelského týmu totiž dále patří uskutečnit první souvislý archivní výzkum v dané oblasti, jež dosud není v českém prostředí systematicky řešená, poukázat na mezinárodní dosah válečného a poválečného nakládání s kulturním dědictvím včetně vazeb na původní vlastníky a jejich osudy a otevřít tuto oblast našich dějin dalšímu výzkumu.

Projekt Knihy znovu nalezené je tak jedinečným projektem, který díky svému konceptu umožňuje propojit rutinní knihovnické činnosti s interdisciplinárním výzkumem a prezentací kulturního dědictví, což je v našem prostředí nepříliš obvyklý přístup, s nímž budou detailně seznámeni posluchači této přednášky.

Přednášející:

Mgr. Tomáš Foltýn

Tomáš Foltýn vystudoval obor Kulturní dějiny na Filozofické fakultě Univerzity Pardubice. Od roku 2007 je pracovníkem Národní knihovny, kde momentálně zastává pozici ředitele Odboru správy fondů. Dlouhodobě se zabývá oblastí digitalizace knihovních fondů, správy fondů a prezentace kulturního dědictví. Zároveň se podílí na řešení mnoha národních a mezinárodních výzkumných projektů.

Typ akce: Seminář

Pro koho je akce určena:
všechny

Pro jaký typ knihoven:
všechny typy knihoven

Požadovaná úroven:
začátečníci

Není požadována žádná minimální kvalifikace.

Maximální počet účastníků:  45

Učastnický poplatek:  0 Kč    pro členy SKIP:  0 Kč

Poznámky:
Vstup volný. Zájemci se mohou registrovat pomocí elektronického formuláře: http://bit.ly/1SzUZGB

Upravit tuto akci

Akce dokumentů