Dobrovolnictví v knihovnách - ukázka dobré praxe
Událost | Seminář |
---|---|
Čas |
30.04.2021 od 09:00 am do 11:00 am |
Místo | ONLINE ZOOM MEETING |
Jméno | Eva Vodičková |
Kontaktní telefon | 733595872 |
Přidat událost do kalendáře |
vKalendář (Windows, Linux) iCal (Mac OS X) |
Místo konání:
ONLINE ZOOM MEETING
- Karlovarský kraj
Úvod, Eva Vodičková, Krajská knihovna Karlovy Vary
Základní informace o dobrovolnictví, kdo je dobrovolník, proč mít dobrovolnictví v organizaci, ukotvení dobrovolnictví v ČR
Komunita dobrovolníků v Krajské knihovně Karlovy Vary, Eva Vodičková
Dozvíte se, co u nás vše dobrovolníci dělají, jak pomáhají, jak s nimi pracujeme, jak dobrovolníky udržet J
Dobrovolnictví v SVK v Ústí nad Labem, Lucie Lánová
Seznámení s dobrovolnickou činností v Severečeské vědecké knihovně.
Dobro Knihovny Třinec a jak to šlo za času korony, Hana Pietrová
Dobro je zaměřené primárně na dobrovolnickou činnost mladých lidí v knihovně, ale nabízí služby místním organizacím, jako jsou nízkoprahy, sociální služby, neziskovky, nemocnice a senior domy, a to s nejširším možným přesahem do veřejného života a kultury města Třince. Aktivity a organizace dobrovolníků se opírá o jejich zájmy a nápady. Společně s knihovníky organizují vše na, co si vzpomenete.
"Letní koordinátor dobrovolníků. Re-start dobrovolnického programu Městské knihovny v Praze.", Ondřej Hudeček
Nastoupit do pozice koordinátora dobrovolníků v době, kdy je knihovna zavřená z důvodu protiepidemických opatření, je zajímavá výzva. Co všechno lze a nelze v takové situaci dělat, a co v Městské knihovně v Praze plánujeme do budoucna?
Máme kliku aneb dobrovolnictví v knihovně "po vesnicku", Obec Statenice, Barbora Černohorská, Zuzana Brychtová Horecká
Co všechno se může stát z téměř náhodného setkání dvou matek na rodičovské dovolené, které mají nápad, vizi, kuráž a záleží jim na místě, kde žijí. Jak proměnit stagnující malou obecní knihovnu se zastaralým fondem v pulzující vesnickou knihovnu s širokým okruhem čtenářek a čtenářů ochotných věnovat svůj čas ve prospěch místní komunity? Jak pečovat o dobrovolníky/ice, aby jejich chuť pomáhat a zapojit se brzy neopadla? Je možné v knihovně dobrovolničit dlouhodobě? Možná máme jen kliku, ale věříme, že živá komunitní knihovna má moc měnit život v obci k lepšímu.
Mgr. Barbora Černohorská - vystudovala obor Informační studia a knihovnictví na FF UK v Praze, od roku 2017 pracuje s kolegyní a kamarádkou Zuzanou ve statenické komunitní knihovně J. M. Hovorky (přezdívané Obývák vesnice). Po dobu 9 let působila v neziskové organizaci APERIO - Společnost pro zdravé rodičovství, kde pečovala o darující a věnovala se fundraisingovým aktivitám. Letos je členkou komise hodnotitelů/ek žádostí o finanční podporu v programu Živá komunita od Nadace VIA.
MgA. Zuzana Brychtová Horecká - vystudovala obor Design vizuálních komunikací na FaVU VUT v Brně, od roku 2017 pracuje s kolegyní a kamarádkou Barborou ve statenické komunitní knihovně J. M. Hovorky (přezdívané Obývák vesnice). V roce 2006 spoluzaložila grafické studio Kultivar. Vedle působení v knihovně se věnuje grafické práci, v poslední době má na starosti též grafické práce v obci Statenice.
Typ akce: Seminář
Pro koho je akce určena:
služby
,
hudební odd.
,
dětská odd.
,
management
Pro jaký typ knihoven:
všechny typy knihoven
,
archivy
,
muzea a galerie
Požadovaná úroven:
začátečníci
,
mírně pokročilí
,
pokročilí
Není požadována žádná minimální kvalifikace.
Termín pro registraci: 30.04.2021
Maximální počet účastníků: 100
Učastnický poplatek: 0 Kč pro členy SKIP: 0 Kč