Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Knihovnické konference, semináře, vzdělávací akce Chceme dětem číst 12 aneb Práce s cizojazyčnou literaturou? Why not! Prečo nie! Dlaczego nie!
Navod

Pro pridani nove akce pouzijte odkaz Pridat novou akci (nad seznamem akci vpravo). Otevre se jednoduchy formular, kde vyplnite vas e-mail, nazev akce a overovaci kod. Pote na uvedeny e-mail obdrzite mail s linkem, ktery vas privede do editacniho formulare, kde vyplnite dalsi udaje o akci.

Pro upravu zaznamu akce otevrte prislusny zaznam kliknutim na nazev, kliknete na text Upravit tuto akci, a na mail, ktery jste uvedli, vam opet prijde link, po jehoz otevreni muzete zaznam editovat.
Prehled je v testovacim provozu: v pripade potizi s vyplnovanim formulare, ci s pripominkami se muzete obratit na mail plone.support@seznam.cz.

 

Chceme dětem číst 12 aneb Práce s cizojazyčnou literaturou? Why not! Prečo nie! Dlaczego nie!

Událost Seminář
Čas 09.09.2020
od 10:00 am do 03:00 pm
Místo Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Jméno
Kontaktní telefon 542532146
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Místo konání:
Knihovna Jiřího Mahena v Brně  - Jihomoravský kraj

Seminář Centra dětského čtenářství roku 2020 bude již tradiční Chceme dětem číst 12 aneb Práce s cizojazyčnou literaturou? Why not! Prečo nie! Dlaczego nie!, kde si teoreticky a hlavně prakticky ukážeme, jak mohou vypadat programy, kde čeština nebude hlavním jazykem a jak kreativně vést tento typ programů pro děti a mládež.

 

Seminář je pořádaný Centrem dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně a SKIP Velká Morava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z grantového programu Knihovna 21. století.


Tento seminář je vzhledem k probíhajícím dozvukům koronavirové pandemie plánován formou webináře. Účast na něm bude bezplatná. Počet přihlášených osob bude max. 30 účastníků.

 

Před začátkem webináře obdrží přihlášení účastníci elektronický odkaz, jímž se přihlásí do online konferenční místnosti.

 

Program středa 9. 9. 2020

9.45 – 10.00

Možnost vstoupit do online místnosti, kde budou přednášky probíhat

Odkaz na přihlášení bude účastníkům rozeslán den před samotným seminářem.

 

10.00 – 10.40

Knihy z Dlouhé punčochy / Mgr. Streichsbierová (Knihkupectví Dlouhá punčocha, Brno)

Představení zajímavých knih pro děti a mládež v cizích jazycích, které má na svých pultech knihkupectví Dlouhá punčocha.

 

10.50 – 11.20

Dobrodružství pod pantografem: česko-slovenská beseda / Mgr. Jana Máčalová, DiS. (KJM v Brně)

Je těžké porozumět slovenskému jazyku? Je těžší, nebo lehčí než jazyk český? Existují v něm snad slovíčka, která nás dokáží potrápit? Představení česko-slovenské besedy, práce s dvojjazyčnou knihou a představení aktivit.

 

11.30 – 12.00

Pestrost a porozumění do dětské knihovny / Mgr. Lucie Jarkovská (organizace Nesehnutí)

Příspěvek nabídne sdílení zkušeností s projektem, v rámci něhož byly do KJM v Brně nakoupeny dětské knížky zaměřené na genderovou, etnickou a kulturní rozmanitost. Většina těchto knížek byla v angličtině a jejich zařazení do knihovního fondu bylo doprovázeno dvojjazyčným čtením pro děti.

Pro zájemce dopředu: https://impulsy.kjm.cz/impulsy-clanek/pomoci-cizojazycnych-titulu-pro-deti-k-porozumeni-nejen-jazykovemu

 

12.10 – 12.40

Myślące książki Iwony Chmielewskiej – Myslící knihy Iwony Chmielewské / Jana Šubrová (KJM v Brně)

V originálních obrázkových knihách autorka mistrně vytváří „neviditelný most“ mezi slovem a obrazem. Krátké texty ve spojení s obrázky s dávkou nadsázky „vypráví“ příběh, který nás ve výsledku nutí k zamyšlení.

 

12.50 – 13.20

Proč teeňáci neumí anglicky? / Saša Vozdecká (KJM v Brně)

V dnešní době snad neexistuje člověk, který by se nesetkal s anglickým jazykem. Učí se na školách, mluví na nás z médií, snažíme se jím komunikovat s cizinci. I přesto spousta lidí stěží vykoktá pozdrav. Jak ale docílit toho, aby angličtině rozuměli a uměli ji používat? Kde se můžu naučit anglicky já sám? A jak to co nejlépe předat mládeži, která má ze školy plné zuby klasického biflování, které očividně nefunguje?

 

13.30 – 14.00

Anglická literatura pro děti a mládež: tipy na knihy / Helena Chábová, DiS. (KJM v Brně)

Představení konkrétních titulů anglické literární tvorby pro děti a mládež. Obsahovou složku příběhů tvoří vzdělávací přesah či v dnešní době postupně odkrývaná tabuizovaná témata, které pozitivně působí na rozvoj čtenáře/dítěte (dospívajícího) a jeho chování.

 

14.10 – 14.30

Pohrátky aneb Jak pavouček Vincek procestoval svět / Mgr. Pavlína Lišovská (KJM v Brně)

Jeden drobný tip na knížku, která v sobě obsahuje cizí jazyky (ano, je jich několik!), tipy na aktivity pro děti, kouzelné ilustrace a milý příběh. Pavouček Vincek jako průvodce dětí na dobrodružné cestě za porozuměním cizím slovíčkům i jiným bytostem.

 

14.30

Závěr webináře, odhlášení

 

Přihlašování na webinář je možné již nyní přes následující odkaz s přihlašovacím formulářem: https://forms.gle/dL4ao2q2yibUQLtt9


Těšíme se na Vaši účast.

 


Typ akce: Seminář

Pro koho je akce určena:
služby , dětská odd.

Pro jaký typ knihoven:
městské a místní knihovny , knihovny v okresních městech

Požadovaná úroven:
začátečníci , mírně pokročilí

Požadovaná kvalifikace:  Není požadovaná žádná minimální kvalifikace.

Termín pro registraci:  05.09.2020

Učastnický poplatek:  0 Kč    pro členy SKIP:  0 Kč

Upravit tuto akci

Akce dokumentů