Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Knihovnické konference, semináře, vzdělávací akce Chceme dětem číst 11 aneb Kouzlo skryté ve verších
Navod

Pro pridani nove akce pouzijte odkaz Pridat novou akci (nad seznamem akci vpravo). Otevre se jednoduchy formular, kde vyplnite vas e-mail, nazev akce a overovaci kod. Pote na uvedeny e-mail obdrzite mail s linkem, ktery vas privede do editacniho formulare, kde vyplnite dalsi udaje o akci.

Pro upravu zaznamu akce otevrte prislusny zaznam kliknutim na nazev, kliknete na text Upravit tuto akci, a na mail, ktery jste uvedli, vam opet prijde link, po jehoz otevreni muzete zaznam editovat.
Prehled je v testovacim provozu: v pripade potizi s vyplnovanim formulare, ci s pripominkami se muzete obratit na mail plone.support@seznam.cz.

 

Chceme dětem číst 11 aneb Kouzlo skryté ve verších

Událost Seminář
Čas Středa 16.10.2019 08:30 do
Čtvrtek 17.10.2019 16:00
Místo Brno
Jméno
Kontaktní telefon 542532146
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Místo konání:
Brno  - Jihomoravský kraj

 

Již klasickým pořádaným seminářem je Chceme dětem číst 11 aneb Kouzlo skryté ve verších, kde se tentokrát budeme zabývat světem poezie, možného uchopení práce s básnickými texty, způsoby motivace dětí k četbě poezie a současnou knižní produkcí v této oblasti.


Seminář je pořádaný Centrem dětského čtenářství při Knihovně Jiřího Mahena v Brně a SKIP Velká Morava za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z grantového programu Knihovna 21. století.

 

Podrobný program:

Středa, 16. 10. 2019

8.30 – 9.00 h              Registrace

 

9.00 – 13.00 h  Nebojme se lyriky (Marie Pavlovská, Vladislava Neužilová – dvě pedagožky, milovnice knih, příběhů i veršů, které se svým hravým a lidsky pozitivním přístupem snaží předat lásku ke knihám všem ve svém okolí)

Nebojme se lyriky čili básniček, které vyjadřují pocity, nálady a nejrůznější nápady svého autora. Budeme si básničky číst, pracovat s nimi a nakonec vymýšlet své vlastní. Máte-li některé oblíbené, přineste je s sebou.

Těšíme se na Vás. Vaše workshopové lektorky Marie Pavlovská a Vladimíra Neužilová

Během workshopu jsou plánovány kratší přestávky po domluvě s lektorkami.

 

13.00 – 13.30 h          Obědová pauza

 

13.30 – 16.30 h Poezie ve čtenářských klubech i ve čtenářské třídě (Tereza Nakládalová - učitelka, která za sebe nechává učit knihy, kterým to pak ve volném čase vynahrazuje svou pozorností; Jarmila Polomská - učitelka, mentorka a lektorka, jež stále hledá nové cesty, jak v lidech kolem sebe rozvíjet kreativitu, čtenářství a podporovat jejich seberozvoj)

Pojďme si společně vyzkoušet několik hravých aktivit, kterými úspěšně umetáme dětem cestu k poezii a udělat básnický rozbor tak, aby nám tato činnost dávala smysl a těšila nás.

 

16.30 – 16.45 h          Diskuze a závěr seminárního dne

 

Čtvrtek 17. 10. 2019

9.00 - 9.30 h Registrace


9.30 – 11.00 h            Jan Skácel aneb Básník ticha, jež inspirovalo mnohé hudebníky (Jitka Málková - Hudba je její prací i koníčkem, knihovna je pro ni inspirací. Radost nachází v knihách, v přírodě a u svých blízkých. Příchuť „ticha“ básní Jana Skácela jí mysl rozeznívá lahodnými tóny.)

Pořad o Janu Skácelovi, jehož tvorba svou melodičností ovlivnila mnohé hudebníky. Zhudebněné Skácelovy texty nám dopomohou k jejich interpretaci a k nalezení nejčastěji se objevujících motivů v jeho díle.

Tento pořad pro střední školy bude v případě zajištění třídy realizován se středoškolskými studenty, popř. si jej účastníci vyzkouší sami na sobě, aby získali vlastní zkušenost.

 

11.00 – 12.30             Poezie nul a jedniček (Vojtěch Hamerský – nadšenec do digitálních technologií a specialista na vzdělávání., Pavlína Lišovská – učící knihovník, milovník slov v řádcích, příběhů a práce s dětmi, jež se snaží naučit, že za každým slovem stojí příběh a v každém příběhu je důležité slovo)

Tradiční formy umění mohou velmi rychle zevšednět. Ukažme si, jak může poezie zaujmout a bavit, a to i mladé lidi. Podíváme se, jak lze v dnešní době k poezii přistupovat moderně a zároveň s citem. Tak, aby měla přidanou hodnotu a dokázala oslovit uměleckou duši v každém z nás.

 

12.30 – 13.00 h          Obědová pauza

 

13.00 – 15.30 h     Verše v prostoru aneb Od poezie k divadlu (Jan Neugebauer – všestranný divadelník (a kominík, cestovatel, solitér) snažící se vnímat poezii v každodenním shonu)

Dílna poezie. Poezie vnímaná nejen skrze psané slovo, ale také skrze slovo vyřčené, deklamované a zamlčené - nahrazené pohybem či zvukem. Jak se naladit na verše; jak nalézat nosná místa pro důraz a významovost; jak někomu číst nebo si hrát s verši jako s (textovým) materiálem a zpřístupnit ji druhým; jak rozeznít poezií prostor? To vše a ještě mnohem více se dozvíte na workshopu, který vás nechá tvořit, hýbat se, veršovat, být.

 

15.30 – 16.00 h          Diskuze a závěr semináře

 

Přihlášení je možné vyplněním formuláře na této adrese: https://goo.gl/forms/DCr76EnEVWIy4FZw1

 

Těšíme se na Vaši účast.

 

Typ akce: Seminář

Pro koho je akce určena:
služby , dětská odd.

Pro jaký typ knihoven:
městské a místní knihovny , knihovny v okresních městech

Požadovaná úroven:
začátečníci , mírně pokročilí

Požadovaná kvalifikace:  Není požadovaná žádná minimální kvalifikace.

Termín pro registraci:  11.10.2019

Učastnický poplatek:  300 Kč    pro členy SKIP:  250 Kč

Upravit tuto akci

Akce dokumentů