Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Knihovnické konference, semináře, vzdělávací akce Chceme dětem číst 10 aneb Čtení s poučením
Navod

Pro pridani nove akce pouzijte odkaz Pridat novou akci (nad seznamem akci vpravo). Otevre se jednoduchy formular, kde vyplnite vas e-mail, nazev akce a overovaci kod. Pote na uvedeny e-mail obdrzite mail s linkem, ktery vas privede do editacniho formulare, kde vyplnite dalsi udaje o akci.

Pro upravu zaznamu akce otevrte prislusny zaznam kliknutim na nazev, kliknete na text Upravit tuto akci, a na mail, ktery jste uvedli, vam opet prijde link, po jehoz otevreni muzete zaznam editovat.
Prehled je v testovacim provozu: v pripade potizi s vyplnovanim formulare, ci s pripominkami se muzete obratit na mail plone.support@seznam.cz.

 

Chceme dětem číst 10 aneb Čtení s poučením

Událost Seminář
Čas Středa 17.10.2018 09:00 do
Čtvrtek 18.10.2018 16:00
Místo Knihovna Jiřího Mahena v Brně
Jméno
Kontaktní telefon 542532146
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Místo konání:
Knihovna Jiřího Mahena v Brně  - Jihomoravský kraj

Již 10. ročník pravidelného semináře Chceme dětem číst se zaměří na naučnou literaturu, současné trendy v této oblasti, na možnosti uchopení práce se vzdělávacím textem a mnohé další. Jako součást semináře je plánován také praktický workshop.

SKIP – Region Velká Morava a Knihovna Jiřího Mahena v Brně

vás srdečně zvou

 

na seminář

 

Chceme dětem číst 10 aneb Čtení s poučením

 

pořádaný Centrem dětského čtenářství při KJM v Brně za finanční podpory Ministerstva kultury ČR z grantového programu Knihovna 21. století.

 

Rozsah semináře: 17. a 18. října 2018

Místo konání: Knihovna Jiřího Mahena v Brně, příspěvková organizace (Kobližná 4, Brno)

Vložné: Každý účastník semináře uhradí při prezenci vložné ve výši 300 Kč.

Přihlašovací formulář naleznete v následujícím odkazu: https://goo.gl/forms/BNtwlHERRIN14dOh2


Středa, 17. 10. 2018

9.00 – 9.30 h             Registrace

 

9.30 – 11.00 h           Knihy pro děti vydávané v nakladatelství Edika - Ing. Eva Mrázková (šéfredaktorka nakladatelství Edika) Mgr. Andrea Brázdová (redaktorka nakladatelství Edika)

A) představení nakladatelství - obecně

Nakladatelství Edika představuje širokou nabídku knih, které jsou určeny nejen pro děti a mládež, ale také jejich rodiče a pedagogy. Moderní učebnice sledující trendy ve vzdělávání pro všechny věkové skupiny a stupně pokročilosti. Knižní portfolio nakladatelství Edika zahrnuje nejen ucelené řady jazykových učebnic, vysokoškolské učebnice, učebnice pro technické obory, odborné slovníky či dvojjazyčné verze známých literárních děl, ale také bohatou nabídku publikací a pracovních sešitů pro rozvoj schopností a dovedností dítěte, jeho předškolní i školní přípravu. Součástí knih jsou rozmanité přílohy jako například oblíbené zvukové nebo multimediální CD či DVD nosiče, které jsou v případě jazykových učebnic a příruček namluvené rodilými mluvčími.

Cílem nakladatelství je vydávat publikace a multimédia zaměřená na výchovu a vzdělávání, nejen pro všechny úrovně škol, ale i širší trh se zvláštním důrazem na jazyky, učebnice pro děti a psychologii. Mezi nejúspěšnější tituly patří komiks Karel IV., Pán světa, Zlatá kniha českých pohádek, Nejnebezpečnější zvířata světa, série Malý vědec, 111 napínavých experimentů pro děti.

B) představení edic určených dětem

C) nápadníky aktivit vhodné pro práci s dětmi

D) jak a kde vybíráme nová témata

E) prostor pro dotazy

 

11.00 – 12.00 h NEZNÁŠ – POZNÁŠ - Zuzana Kučerová, DiS., Petra Poláčková, DiS.

V tomto příspěvku představí knihovnice z oddělení pro děti a mládež výběr z nejzajímavějších titulů dětské naučné literatury, které vyšly v posledních letech s přihlédnutím na věk a vyspělost čtenáře.

 

12.00 – 13.00 h        Pauza na oběd


13.00 – 15.30 h        Kreativní techniky při práci s odborným textem - Mgr. Hana Kólová

Informační gramotnost žáků a studentů lze pozitivně stimulovat a účinně rozvíjet pomocí rozličných kreativních technik. Tyto techniky lze využít také při práci s odborným textem a nakládáním se získanými informacemi. Prostřednictvím našeho workshopu si budeme moci některé z těchto metod vyzkoušet a přesvědčit se o jejich přínosu nejen pro nás, ale především pro mladé návštěvníky knihoven.

15.30 – 16.00 hod.  Diskuze a závěr seminárního dne

 

Čtvrtek, 18. 10. 2018

 

9.00 – 9.30 h            Registrace

 

9.30 – 12.00 h          Praktické workshopy

9.30 - 10.45 h: Po stopách záhadných fotografií (práce s encyklopedií zvířat) - PaedDr. Marie Pavlovská, Ph.D.

S profesorem Nevrlým budeme společně řešit záhadu nalezených fotografií neznámých zvířat. Vypravíme se po jejich stopách a pokusíme se o nich zjistit co nejvíce informací, abychom je mohli zařadit do nové encyklopedie.

V ěk: určeno pro děti 1. stupně ZŠ

Metody: metoda dramatické výchovy, práce s odbornou knihou, samostatná práce, aktivizující metody

 

10.45 - 12.00 h: Jak pracovat s naučnou literaturou? - PhDr. Vladimíra Neužilová

Na zajímavém tématu si ukážeme postupy, jak proniknout k základním informacím v odborném textu a jak tato fakta uspořádat do myšlenkové mapy, osnovy. Aktivizující metody nás povedou jednak k porozumění textu, jednak k jeho kritickému posouzení. Naznačíme také kroky, jak vypracovat vlastní referát.

Věk: Určeno pro děti 2. stupně ZŠ

 

12.00 – 13.00 h        Pauza na oběd

 

13.00 – 16.00 h     Jak pracovat s textem u osob se speciálními potřebami - Mgr. Jana Kasáčková, Ph.D., Mgr. Bc. Veronika Růžičková, Ph.D.

V rámci workshopu se zaměříme na osoby se zdravotním postižením / zdravotním znevýhodněním a děti a žáky se speciálními vzdělávacími potřebami. Naším záměrem je představení jednotlivých skupin osob a důsledků, které ovlivňují jedince, a to zejména v oblasti práce s textem a nutnosti užití speciálních pomůcek a zařízení. Součástí workshopu budou praktické ukázky práce s textem a speciálními pomůckami podporujícími čtenářství u cílové skupiny.

 

16.00 h                     Závěr semináře


Přihlašování je možné do 12. října 2018.

 

Těšíme se na Vaši účast.

 

Typ akce: Seminář

Pro koho je akce určena:
služby , dětská odd.

Pro jaký typ knihoven:
městské a místní knihovny , knihovny v okresních městech

Požadovaná úroven:
začátečníci , mírně pokročilí

Požadovaná kvalifikace:  Není požadovaná žádná minimální kvalifikace.

Termín pro registraci:  12.10.2018

Učastnický poplatek:  300 Kč    pro členy SKIP:  300 Kč

Upravit tuto akci

Akce dokumentů