Nacházíte se zde: Úvod Aktuality Archiv aktualit Tisková zpráva projektu Praha město literatury: Poslouchejte ulice...

Tisková zpráva projektu Praha město literatury: Poslouchejte ulice...

V Praze začala další část kampaně v rámci projektu Praha město literatury, která má za cíl vnést do ulic knihy, čtení a literaturu v netradičních formách a překvapivých souvislostech. Po čtení v metru, kdy bylo možné knihy poslouchat díky školeným hlasům mladých herců přímo při cestě zmíněným dopravním prostředkem, se do ulic dostávají audioknihy namluvené pro nakladatelství Tympanum hereckými osobnostmi. Mluvící knihy překvapí chodce na pěti místech. Vydejte se nejen o víkendu na krátkou procházku a zaposlouchejte se do ulice…

„Tajemství červené krabičky na Brumlovce, vzpomínky na Josefa Masopusta u Národní technické knihovny, Lichožrouti ve Stromovce, Kavárna nad Prahou ve Františkánské zahradě. A příští týden by k těmto čtyřem měla přibýt do ulic pátá kniha – Puntíkáři na Náměstí Míru.“ prozrazuje vybrané knižní tituly a místa, kde je možné se do knih zaposlouchat, koordinátorka projektu Praha město literatury Jaroslava Štěrbová.

„Tituly jsme vybírali tak, aby se náladou hodily k danému místu a zároveň, aby se jednalo o původní českou tvorbu, nebo tvorbu autora, který je původem Čech.“, dodává Štěrbová. A jak se čtenáři-posluchači dozvědí, co vlastně za knihu k nim promlouvá? „Každé místo je označeno QR kódem, který posluchače navede na webovou stránku, kde jsou uvedeny všechny důležité informace, jako název, autor nebo krátká anotace.“, upřesňuje Štěrbová. 

 

Jaké knihy mohou na pražských ulicích chodci až do 23. října zaslechnout?

Petr Sís. Tibet: Tajemství červené krabičky,  Praha : Labyrint, Tympanum, 2005.

Čte: Petr Sís, Místo: Brumlovka, Praha 4

Přeneste se do Tibetu 50. let 20. století, jak ho zažil autorův tatínek, který si své postřehy zaznamenával do deníku a následně vyprávěl jako kouzelné příběhy. Petr Sís je mezinárodně uznávaný autor knih nejen pro děti, grafik, ilustrátor a tvůrce animovaných filmů.

 

Ota Pavel, Petr Feldstein. Josef Masopust: Povídky z prvního a druhého poločasu, Praha : Tympanum, Klub přátel Josefa Masopusta, 2011.

Čte: Ivan Trojan, Michal Pavlata, David Novotný, Vladimír Brabec, Místo: prostor před Národní technickou knihovnou, Praha 6, Dejvice

Audiokniha vznikla u příležitosti životního jubilea známého fotbalisty Josefa Masopusta, kterého ve svých knihách Dukla mezi mrakodrapy a Fotbal jménem Masopust vzpomínají Ota Pavel a Petr Feldstein.

 

Lenka Reinerová. Kavárna nad Prahou, Praha : Labyrint, Tympanum, 2010.

Čte: Lenka Reinerová, Místo: Františkánská zahrada, Praha 1

Vzpomínky pražské německy píšící autorky Lenky Reinerové na další významné osobnosti pražského kulturního života, českého i německého – Kafku, Broda, Foglara, Kische.

 

Pavel Šrut. Lichožrouti, Praha : Paseka, Český rozhlas, Tympanum, 2010.

Čte: Barbora Hrzánová, Místo: Stromovka, Praha 7

Proč je v každé várce vypraného prádla alespoň jedna ponožka lichá? Protože máte doma lichožrouty! A nejbohatší lichožrout je ten, který má největší sbírku lichých ponožek.

 

Miloš Kratochvíl. Puntíkáři, Praha : Mladá fronta, Tympanum, 2009.

Čte: David Prachař, Místo: Náměstí Míru, Praha 2

Filip a Michal jsou pachatelé dobrých skutků a každý jejich nevinný úmysl se zhoupne do opravdové rošťárny, kdy mnohdy jde i o život. Kluků Puntíkářů, ale i dalších nešťastníků, kteří se jim připletou do cesty.

Akce dokumentů

Přihláška

Facebook

Bulletin SKIP

Wikipedie

Knihovnické akce