Nacházíte se zde: Úvod Akce a projekty Knihovnické konference, semináře, vzdělávací akce Francouzsky a italsky psaná beletrie v českých překladech
Navod

Pro pridani nove akce pouzijte odkaz Pridat novou akci (nad seznamem akci vpravo). Otevre se jednoduchy formular, kde vyplnite vas e-mail, nazev akce a overovaci kod. Pote na uvedeny e-mail obdrzite mail s linkem, ktery vas privede do editacniho formulare, kde vyplnite dalsi udaje o akci.

Pro upravu zaznamu akce otevrte prislusny zaznam kliknutim na nazev, kliknete na text Upravit tuto akci, a na mail, ktery jste uvedli, vam opet prijde link, po jehoz otevreni muzete zaznam editovat.
Prehled je v testovacim provozu: v pripade potizi s vyplnovanim formulare, ci s pripominkami se muzete obratit na mail plone.support@seznam.cz.

 

Francouzsky a italsky psaná beletrie v českých překladech

Událost Seminář
Čas 30.05.2018
od 10:00 am do 02:00 pm
Místo Moravská zemská knihovna v Brně
Jméno
Kontaktní telefon 541 646 126
Přidat událost do kalendáře vKalendář (Windows, Linux)
iCal (Mac OS X)

Místo konání:
Moravská zemská knihovna v Brně  - Jihomoravský kraj
(Moravská zemská knihovna, malý sál, 6. patro)

Příspěvěk k současnému francouzskému románu bude zaměřen především na jevy typické pro současný francouzský metropolitní román a jeho tři typické parametry: vypořádávání se s literárními předky, hledání nových cest a (pod)žánrů a návraty do minulosti.

Část věnující se italské literatuře představí hlavní trendy a významné autory italské literatury od 80. let 20. století do současnosti. Zvláštní pozornost bude věnována autorům, jejichž díla vyšla v českých překladech. Tematické okruhy: 1) italští romanopisci s mezinárodním renomé (Umberto Eco, Antonio Tabucchi, Sebastiano Vassalli, Claudio Magris; 2) rozmanitost trendů a vlivů u autorů mladší generace (Niccolò Ammaniti, Alessandro Baricco, Paolo Giordano, Giorgio Vasta, Nicola Lagioia aj.); 3) humoristická literatura (Stefano Benni); 4) nový zájem o regionální tématiku (Michela Murgia, Milena Agus, Elena Ferrante aj.); 5) kontroverzní témata v beletristicko-esejistickém podání investigativních žurnalistů (Roberto Saviano, Oriana Fallaci); 6) současný italský detektivní román (Andrea Camilleri, Gianrico Carofiglio).

Lektoři:

Francouzská literatura - doc. PhDr. Petr Dytrt, Ph.D., vedoucí Ústavu románských jazyků a literatur na FF MU

Petr Dytrt přednáší moderní a současnou francouzskou literaturu na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity v Brně. Jeho badatelské zájmy směřují k  současné francouzské románové produkci zejména ve světle pojmů modernita a postmodernismus. V disertační práci se věnoval dílu současného autora Jeana Echenoze: (Post)moderno v románech Jeana Echenoze: od anamnézy moderního k postmodernímu psaní. Titul vyšel v nakladatelství Masarykovy univerzity. V roce 2012 uspořádal konferenci zaměřenou na reflexi dějin 20. století v současném francouzském románu. K této problematice vyšlo i speciální číslo časopisu vydávaného Ústavem románských jazyků a literatur Etudes Romanes de Brno, jež uspořádal a opatřil předmluvou. Jeho druhá kniha, která mapuje přechod od tzv. „pevné“ modernosti do tzv. „tekuté“ v oblasti francouzské společnosti prostřednictvím textů dvou současných autorů, vyšla v roce 2014 s titulem Modernita v otaznících. Tekutá modernita v románech Jeana Rouauda a Françoise Bona.

Také překlad tvoří nedílnou součást jeho akademické práce. Přeložil do češtiny ve spolupráci s dalšími českými překladateli a romanisty knihy: Pravidla umění. Geneze a struktura literárního pole fr. sociologa Pierra Bourdieua a knihu Současná francouzská literatura. Dědictví, modernita, proměny fr. lit. historiků a teoretiků Dominiqua Viarta a Bruna Verciera.

Publikoval články věnované této problematice ve specializovaných časopisech nebo kolektivních dílech ve Francii, Německu, České republice a Polsku. Zároveň píše kritické texty o současném francouzském románu přeložené do češtiny v českých literárních novinách a časopisech.

Italská literatura - Mgr. Zuzana Šebelová Ph.D., odborná asistentka Ústavu románských jazyků a literatur na FF MU

Zuzana Šebelová absolvovala obor moderní filologie (italština – ruština) na Filozofické fakultě Masarykovy univerzity, kde v současné době vyučuje italský jazyk a literaturu. Zajímá se mj. o italskou poezii 20. století, historickou a regionální tematiku v tvorbě italských autorů a recepci italské literatury v českém prostředí.

Typ akce: Seminář

Pro koho je akce určena:
všechny

Pro jaký typ knihoven:
městské a místní knihovny

Není požadována žádná minimální kvalifikace.

Učastnický poplatek:  0 Kč    pro členy SKIP:  0 Kč

Více informací o této události...

Upravit tuto akci

Akce dokumentů